Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy obsługa podestów ruchomych wymaga uprawnień?

podesty ruchome
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Zwyżki to maszyny wykorzystywane na szeroką skalę. Są one stosowane w m.in. branży przemysłowej, czy też budowlanej. Podnośniki umożliwiają wykonywanie różnorodnych prac na wysokości. Wiele osób zastanawia się, czy ich operator musi posiadać specjalne uprawnienia na tego rodzaju sprzęt? Odpowiedź brzmi twierdząco - bez odpowiednich uprawnień nie można obsługiwać podnośników koszowych.

Uprawnienia na zwyżki

Praca na podestach ruchomych jest bardzo specyficzna. Z oczywistych względów nie każdy może wykonywać pracę na wysokości. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy przejść niezbędne badania lekarskie. Oprócz tego trzeba zapisać się na profesjonalny kurs, który zakończy się egzaminem UDT. Podczas takiego szkolenia zostanie przekazana nam szczegółowa wiedza na temat zwyżek. Poznamy nie tylko aktualnie obowiązujące przepisy, ale również wskazówki dotyczące bezpiecznej pracy, czy też postępowania w razie awarii lub wypadku podczas eksploatacji maszyny. Nie zawsze obecność na wykładach jest obowiązkowa. Bardzo często można spotkać się z firmami szkoleniowymi, które udostępniają kursantom materiały niezbędne do nauki. W takiej sytuacji obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, co dla wielu osób stanowi spore ułatwienie.

Egzamin UDT

Egzamin UDT nie należy do najprostszych. Należy do niego przyswoić sporą ilość informacji. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wybrać renomowany ośrodek szkoleniowy. Materiały, z których będziemy uczyć się do egzaminu muszą być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami Urzędu Dozoru Technicznego.
Nawet, jeśli egzamin UDT nie zakończy się sukcesem, to możemy podejść do niego ponownie. Posiadając uprawnienia na podesty ruchome śląskie, możemy rozpocząć pracę w przedsiębiorstwie oferującym wynajem zwyżek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć również własne przedsiębiorstwo specjalizujące się w tego typu usługach. Zapotrzebowanie na podnośniki koszowe cały czas rośnie. Właśnie dlatego firmy oferujące wynajem zwyżek cieszą się dużym zainteresowaniem.

Uprawnienia na zwyżki