Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Instalacja systemu przeciwpożarowego w domu jednorodzinnym

system przeciwpożarowy w domu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Zabezpieczenia przeciwpożarowe (ppoż) w domu to obowiązkowy element wyposażenia. W trakcie pożaru bardzo niebezpieczny jest dym, dlatego konieczne jest zamontowane czujek czadu. Inne równie ważne elementy domowego systemu ppoż to gaśnice i czujniki gorąca lub termostaty przeciwogniowe.

W jaki sposób kompletować wyposażenie domowego systemu przeciwpożarowego?

Profesjonalne sklepy internetowe, np. iVolta, które mają w swoim asortymencie profesjonalny i atestowany sprzęt to najlepsze miejsca do zakupu urządzeń służących do ostrzegania przed pożarem i gaszenia płomieni. Ponadto kompletowanie systemu ppoż on-line daje możliwość porównania parametrów i wybrania najbardziej optymalnych oraz dostosowanych do potrzeb domowników produktów.

Instalacja czujek dymu i czadu w domu – wczesne wykrywanie i alarmowanie

Czujki dymu najwcześniej alarmują o pożarze. Powinny być rozlokowane w następujący sposób: po jednej na korytarzu, każdym pietrze i w każdej sypialni. Przy czym należy pamiętać, że zasięg działania czujki to około 40 m kw – po przeliczeniu powierzchni trzeba kupić odpowiednią ilość urządzeń. Montuje się je na suficie, zachowując odległość 60 cm od ścian. W pobliżu przewodów wentylacyjnych i w miejscach, takich jak: poddasze, łazienka, kuchnia i garaż wskazane jest instalowanie czujników dymu z funkcją ostrzegania o bardzo wysokiej temperaturze.

Sprzęt kupowany do domowej instalacji przeciwpożarowej musi mieć atesty: VdS, DIN lub TÜV/Kriwan. Wszelkiego rodzaju czujniki elektryczne powinny być zasilane bateriami litowymi, dzięki temu będą sprawne przez kilka lat. Istnieje wiele rodzajów czujników dymu: wizualne - optyczne (LED), jonizacyjne, akustyczne, termiczne oraz czujniki czadu.

Urządzenia gaszące pożar
Instalacje tryskaczowe instalowane pod sufitem składają się z rurek z wodą podłączonych do dystrybutora wody. Tego typu wyposażenie domu najlepiej zaplanować na etapie jego budowy lub generalnego remontu. Bardzo ważne jest, by rury wykonane były z trudnopalnego tworzywa odpornego na korozję, by w razie potrzeby cały system prawidłowo zadziałał. Oprócz tryskaczy warto mieć w domu gaśnice śniegowe i małe gaśnice w sprayu.

Dobrym i niedrogim uzupełnieniem instalacji ppoż w domu są drzwi przeciwpożarowe, które najlepiej zamontować np. w gabinecie, w którym są ważne dokumenty lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec ogrzewający dom.

Ważne również jest, by przynajmniej raz na pół roku sprawdzać, czy wszystkie elementy domowego systemu przeciwpożarowego działają prawidłowo.