Jak zabrać się za budowę domu - krok po kroku

20 sierpień 2020

Budowa domu to jedno z ważniejszych przedsięwzięć w życiu człowieka, bowiem wymaga połączenia kilku elementów: projektu, planu i realizacji, który wymaga zarówno czasu, nakładów finansowych i przede wszystkim dużego spokoju. Budowa domu przebiega według ściśle określonego harmonogramu, obejmującego trzy współzależące od siebie etapy w planowaniu i realizacji. Pierwszym z nich jest wybór projektu.

Projekt to jedna z mniej finansowo obciążających przyszłego inwestora części budowy nowego domu, jednak to od niego zależy to, w jaki sposób dom zostanie zbudowany, przy użyciu jakich środków i ostatecznie jak będzie kształtował się koszt i kalkulacji wybudowania mieszkania pod klucz. Drugim elementem jest planowanie przestrzenne oraz uzyskanie pozwolenia na budowę we właściwej dla miejsca inwestycji instytucji, czyli wydziale planowania i kartografii oraz geodezji w odpowiednim urzędzie. Trzecim etapem jest realizacja projektu, która pochłania największą część budżetu inwestora.

Etapy planowania i realizacji inwestycji

Wybór projektu to początek planowania inwestycji. Dla projektów właściwymi wykonawcami są biura projektowe, które zaplanują budowę domu według inwencji inwestora. Można również skorzystać z gotowych projektów, które zakładają z góry całkowity koszt wybudowania domu pod stan deweloperski. W celu opracowania projektu można również zaufać sprawdzonej firmie budowlanej, która przed zaplanowaniem bryły budynku, kształtu pomieszczeń czy użytych materiałów, zaplanuje przebieg całej inwestycji i wyceni koszt całkowity przeprowadzanej inwestycji. Jest to sprawdzony sposób na późniejszą realizację budowy, bowiem sprawdzona firma budowlana, która wycenia całkowity projekt, jest dostępna na każdym etapie budowy. Oprócz projektu i wykonania, ułatwia również gromadzenie dokumentacji inwestycyjne. Jednak to od decyzji inwestora zależy, czy skorzysta z takiej opcji. Warto pamiętać, że czas poświęcony na decyzje administracyjne to również czas realizacji projektu, który można maksymalnie skracać, korzystając z odpowiednich usług. Pozwolenie na budowę to dość czasochłonny etap planowania inwestycji. Wspomniane firmy budowlane, które zajmują się od podstaw realizacją projektu, są w stanie zrobić to za inwestora, jednak proces ten zależy od jego decyzji.

Po opracowaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę przychodzi czas na właściwy etap planowania, czyli realizacja projektu.

Jak zaplanować budowę domu jednorodzinnego - wybór wykonawców i podwykonawców

O ile inwestor zaplanował realizację projektu, którą od podstaw zajmuje się wyspecjalizowana firma budowlana, o tyle poszczególne etapy budowy domu nie zaprzątają głowy tak bardzo, jak w przypadku planowania każdego etapu pojedynczo. Usługi budowlane, tym samym planowanie poszczególnych etapów realizowania inwestycji można rozbić na kilka części: oddzielnie dla powstawania fundamentów, budowy murów, stropów, dachów, elewacji, poprzez wykończenie wewnątrz budynku, czyli tynków, posadzek i wykończenia stolarką podstawową (drzwi i okna). 

Obecnie na rynku dostępne są oferty usług budowlanych, obejmujących wszystkie te elementy, bądź pojedyncze etapy budowania, tzn. oddzielnie usługi na budowę fundamentów, murów, oddzielnie na dachy i oddzielnie na tynki, elewację czy stolarkę okienną i drzwi. Wszystko zależy od tego, jakiego wykonawcę przyszły inwestor wybierze. 

Przy wyborze oczywiście inwestor na ogół sugeruje się ceną. Wybór wykonawców i podwykonawców to jednak często dość żmudny proces przeglądania ofert czy czytania opinii, który również można maksymalnie skracać, wybierając takie oferty, które będą obejmowały przynajmniej większą część realizacji inwestycji. Warto zatem korzystać z usług ogólnobudowlanych, sprawdzonych firm, które nie tylko zajmą się inwestycją z ich praktycznego punktu widzenia, ale będą służyły sprawdzonymi poradami czy zaleceniami, dotyczącymi budowy domu na każdym etapie inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z Flize-gres.pl

magazyn

Popularne

Wybrane

rotowanie opon

Czym jest rotowanie opon i po co się je stosuje?

22 wrzesień 2020
Plastic Tax

Nadchodzi Plastic Tax! Co jego wprowadzenie oznacza dla producentów opakowań i konsumentów?

22 wrzesień 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt