© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Budownictwo
 • Stal zbrojeniowa na budowę domu - jaka będzie nam potrzebna?

Stal zbrojeniowa na budowę domu - jaka będzie nam potrzebna?

Stal zbrojeniowa
 |  Redakcja  |  Budownictwo

Budujesz dom? Niemal na pewno projekt Twojego nowego miejsca zamieszkania zawierał będzie pręty zbrojeniowe lub inne element konstrukcyjne wykonane ze stali zbrojeniowej. Ten materiał zapewnia bowiem całej strukturze odpowiednią nośność oraz wytrzymałość. Warto zatem wiedzieć, jakie zbrojenia budowlane należy wybrać - w tym artykule to opisujemy.

Rodzaje zbrojeń budowlanych

Zbrojenia budowlane podzielić można na dwa rodzaje:

 • Nośne 
 • Uzupełniające


Czym się różnią? Elementy nośne to podstawowy rodzaj tych elementów konstrukcyjnych. Wykonuje się je przy uwzględnieniu obciążeń, z jakimi będzie musiała poradzić sobie konstrukcja. To wysoce precyzyjne elementy, których sam projekt i elementy zawsze dobierane są indywidualnie, pod potrzeby konkretnego projektu.
Z kolei zbrojenia uzupełniające stanowią uzupełnienie zbrojeń nośnych. Montuje się je w szkielecie zbrojeniowym lub w deskowaniu. Ich rolą jest zapewnienie stabilności konstrukcji, przez zapewnienie dodatkowego wsparcia elementom nośnym.

Zbrojenia budowlane stosowane są w takich elementach jak: fundamenty (ławy i płyty), ale także stropy i wieńce stropowe. Oprócz tego, stosuje się je w słupach, balkonach czy nadprożach - zarówno okiennych, jak i drzwiowych. Warto wspomnieć o tym, że zbrojenia trzeba stosować w miejscach, w których beton byłby narażony na rozciąganie. Przykładowo, w słupach istnieje ryzyko rozciągania pod wpływem poruszania się gruntu czy też wiatru. Tymczasem, zbrojenia budowlane powodują, że sama struktura jest w stanie znacznie lepiej znieść takie zjawiska, bez ryzyka uszkodzeń konstrukcji.

Projekt konstrukcyjny to podstawa

Jaka stal zbrojeniowa będzie najlepsza? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi - bo dobór zbrojenia budowlanego zależy od założeń konstrukcyjnych. Informacje na ten temat powinny się znaleźć w projekcie. Szczegóły dotyczące doboru stali zbrojeniowej powinny obejmować nie tylko materiały pod fundamenty, ale także słupy czy stropy.
Jak je odczytać? Dane na temat stali zbrojeniowej znaleźć można zwykle w części projektu poświęconej konstrukcji. To właśnie tam opisane powinny być takie kwestie jak:

 • Gatunek stali
 • Klasa stali
 • Średnice prętów zbrojeniowych
 • Ilość strzemion
 • Ilość prętów w różnych elementach
 • Lokalizacja prętów zbrojeniowych

Pręty i druty zbrojeniowe

Zbrojenie betonu realizowane jest przy użyciu prętów zbrojeniowych wykonanych ze stali zbrojeniowej. Przy ich użyciu wykonuje się również różnego typu prefabrykaty, na przykład siatki czy też kraty. Warto zauważyć, że pręty zbrojeniowe mogą mieć kilka różnych klas - pokrótce opisujemy je poniżej:

 • A-0 oraz A-I - to pręty gładkie, możliwe kształtowanie, zwykle stosowane przy zbrojeniach pomocniczych
 • A-II i A-III to pręty żebrowane, zazwyczaj używane jako zbrojenia nośne w elementach które poddane zostały dużym obciążeniom
 • A-IIIN - najbardziej wytrzymałe pręty, stosowane w zbrojeniach o dużych wymaganiach konstrukcyjnych 


Z kolei druty zbrojeniowe to elementy, które służą do łączenia różnych elementów zbrojenia. W rezultacie, struktura staje się jednolita. 

Sprawdź: Zbrojenia budowlane JFK GROUP

Stal zbrojeniowa w niskiej cenie? Kupuj od producenta!

Stal zbrojeniowa to niemały wydatek. Im wyższe parametry stali, tym wyższa cena, co jest związane z rosnącą masą. Dlatego warto kupić ją bezpośrednio od producenta, bo unikamy tym samym konieczności płacenia marży kolejnym pośrednikom. Tacy producenci jak choćby JFK Group wykonują pręty i druty zbrojeniowe, jak również różnego typu prefabrykaty budowlane.
Ile kosztuje stal zbrojeniowa? Ostateczna cena zależy od kilku czynników, ale najważniejsze to klasa materiału oraz jego masa. Jak już wspominaliśmy powyżej, te dane znaleźć można w dokumentacji projektowej budynku. Przy okazji zamawiania zbrojenia budowlanego należy bezwzględnie posługiwać się tymi informacjami. Pozwoli to uniknąć kosztownych pomyłek. Konstrukcja domu jednorodzinnego jest bowiem jednolitą konstrukcją i jakiekolwiek niedociągnięcia w zbrojeniach są po prostu niebezpieczne.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry