Jak wyrabia się beton – przepis na udaną mieszankę

12 sierpień 2020

Beton to jeden z najbardziej podstawowych materiałów budowlanych. Wykorzystuje się go tak powszechnie, że w sumie trudno wyobrazić sobie coś prostszego wskładzie oraz produkcji. W rzeczywistości jednak samodzielne uzyskanie betonu o pożądanych właściwościach jest dość trudne i wymaga pewnego doświadczenia.

Klasa betonu

Zanim zabierzemy się za przygotowanie mieszanki betonowej, musimy wiedzieć, że wyróżnić możemy kilka klas tego tworzywa. -Skład każdej z nich jest taki sam i obejmuje cement, piasek, wodę oraz kruszywo, różnicę stanowią odmienne proporcje – wyjaśnia specjalista firmy Hydrobudowa. Najłatwiejsze, ale zarazem charakteryzujące się najniższą jakością są betony z klas C 8/10 i C 12/15. Samodzielne przygotowanie betony klasy wyższej, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia jest dużo trudniejsze.

Beton klasy C 8/10

Beton tej klasy nazywany jest również chudym betonem. Wykorzystuje się go powszechnie na placach budowy – stanowi materiał na podkład pod fundamenty, warstwę dociskową na tarasach oraz tzw. szlichtę, czyli wyrównawczą podłogi. Proporcje składników do wykonania metru sześciennego betonu chudego wynoszą:

  • Cement – 160 kg
  • Piasek – 2200 kg
  • Woda – 75 litrów

Jak widać po proporcjach beton po wyrobieniu będzie miał dość gęstą konsystencję, która sprawi że będzie go ciężko wyrobić w betoniarce. Z tego powodu jeśli beton ma być wykorzystany jako podkład stabilizujący grunt pod fundamentami, często wyrabia się go od razu w wykopie fundamentowym. Jeśli beton ma być wyrabiane w temperaturze poniżej zera, konieczne jest zmniejszenie ilości wody o od 10 do 20% i dodanie odpowiedniej domieszki. Należy również pamiętać o tym, by nie rozwadniać chudego betonu – jeśli mieszanka jest zbyt gęsta, dodajemy do niej zaczyn cementowy o takiej samej proporcji cementu do wody. Jeśli wyrabiamy beton na podłożu, proces ten powinien wyglądać następująco: na przygotowanym podłożu rozsypujemy warstwę piasku, a na nim warstwę cementu. Następnie miesza się je dokładnie, na przykład przy pomocy grabi, do uzyskania jednolitej barwy. Na koniec mieszankę skrapla się stopniowo wodą i ubija drewnianym drążkiem.

Beton klasy C12/15

Cement tej klasy miesza się w następujących proporcjach (do uzyskania jednego metra sześciennego)

  • Cement – 275 kg
  • Piasek – 590 kg
  • Żwir – 1377 kg
  • Woda – 165 l

Niewielkie ilości mieszanki można wymieszać w skrzyni lub na taczce przy pomocy łopaty. Podobnie jak w przypadku betonu chudego najpierw sypiemy piasek, potem cement i mieszamy do uzyskania jednolitej, szarej barwy. Następnie dolewamy wody i mieszamy. Jeśli do mieszania używamy betoniarki na początek wlewamy do niej część wody i wsypujemy cement. Następnie stopniowo dosypujemy piasek i żwir, uzupełniając resztką wody.


Bardzo istotne jest, by mieszanie składników w betoniarce trwało odpowiednią ilość czasu. Zbyt krótkie mieszanie nie daje jednolitej masy, zaś zbyt długie sprawia, że cząsteczki masy oddzielają się od siebie, przez co beton traci na jakości.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt