Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zagęszczarka gruntu - jaką wybrać i czym się sugerować

Zagęszczarka gruntu
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy zadać przed wyborem tego urządzenia brzmi: czym sugerować się przy wyborze zagęszczarki? To po prostu maszyna, która zwiększa gęstości podłoża w miejscu w którym wykonywane są prace. Wiele ma z góry wyznaczone zadania. Wyszczególniamy sprzęt do ubijania i utwardzania sypkiego podłoża, czy też tłuczenia określonego materiału.

Charakterystyka

Zagęszczarki płytowe przekazują drgania wytworzone przez specjalny mimośród na płytę, która jest integralną częścią urządzenia. Płyta zagęszcza dane podłoże poprzez wibracje, które wytwarza.

Ze względu na podłoże, na którym maszyna pracuje wyróżnia się zagęszczarki:

 • Prowadzone ręcznie – najmniejszy rodzaj, przydatny wszędzie tam, gdzie nie ma dużo miejsca i duża zagęszczarka się nie zmieści, lub nie ma zbyt wiele pracy. Najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że przesuwa się ją ręcznie, czyli musi być stosunkowo lekkim narzędziem.
 • Samo przesuwne – zagęszczarki, którym nadaje się kierunek ich pracy, a one same przesuwają się po podłożu podczas drgań. Są dużo cięższe od tych prowadzonych ręcznie.
 • Podczepiane – zagęszczarki z bardzo dużą płytą. Urządzenia bardzo profesjonalne, przyczepia się je np. do ciągników czy koparek. Dzięki temu można w szybkim tempie utwardzić bardzo dużą powierzchnię.
 • Kroczące – urządzenie, które stosuje się niezwykle rzadko, ze względu na cenę, która dla wielu firm jest zbyt wysoka. To niezwykle profesjonalny sprzęt, który używa się podczas pracy w bardzo trudnym terenie.

Zagęszczarka gruntu2

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zagęszczarki?
Przy zakupie każdej rzeczy powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie są nasze oczekiwania, nie inaczej jest z zagęszczarką. Wybierając tego typu sprzęt musimy wziąć pod uwagę:

 • Masę: to pierwsza rzecz, o którą zapyta nas sprzedawca. Im większa masa, tym lepiej ubite podłoże. Należy pamiętać, że im cięższa ubijarka, tym większa trudność w czasie manewrowania.
 • Wydajność ubijania: parametr, który trudno zunifikować. Producenci obliczają wydajność na podstawie masy, wielkości płyty i rodzaju podłoża. Wydajność informuje (przynajmniej w teorii), w jakim tempie mogą być prowadzone prace. Wynosi zwykle od 400 do 700 metrów kwadratowych na godzinę.
 • Wielkość płyty roboczej: to oczywiste, że im mniejsza płyta, tym dłużej trzeba pracować zagęszczarką i odwrotnie.
 • Wielkość siły odśrodkowej: ten parametr określa wielkość energii, jaką będzie przekazywała podłożu płyta w czasie pracy urządzenia. Im większa siła, tym grubszą warstwę podłoża możemy ubić w szybszym okresie czasu.
 • Częstotliwość wibracji: również od tego czynnika zależna jest szybkość, z jaką uda nam się ubić daną powierzchnię.
 • Głębokość zagęszczania: wartość wyrażona w centymetrach, informuje, na jakiej głębokości będzie ubita powierzchnia, na której wykonywane są prace. Wartość dotyczy jednokrotnego przejazdu.
 • Dostępność akcesoriów: zagęszczarka do kostki musi otrzymać specjalną ochronną okładzinę na płytę. W modelach spalinowych należy co jakiś czas wymienić filtr powietrza. Dostępność części zamiennych to element, na który musimy zwrócić uwagę kupując tego typu sprzęt. Przed zakupem urządzenia najlepiej zasięgnąć informacji z zaprzyjaźnionym serwisie zagęszczarek tutaj o dostępność części dla poszczególnych marek i modeli.
 • Kierunkowość: w ofertach producentów dostępne są zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe (te ostatnie nazywa się ubijakami rewersyjnymi lub z biegiem wstecznym). Urządzenia dwukierunkowe ułatwiają pracę w trudno dostępnych miejscach bo mają możliwość cofania.
 • Cena: najtańsze ubijarki kosztują w granicy 1300-1600 złotych. Wiadomo, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Wysokiej jakości skoczek o niskiej wadze może kosztować nawet kilkanaście tysięcy, a duże ubijarki są jeszcze droższe.

Należy pamiętać, że nie zawsze największa zagęszczarka będzie dla nas najlepszym wyborem.

Skoczek, walec czy duża ubijarka?

Skoczki to nic innego, jak bardzo lekkie ubijarki. Doskonale sprawdzają się do zastosowań przydomowych, bo z powodu niewielkiej masy charakteryzują się niską wydajnością. Walce, w zależności od wielkości, mogą wprawdzie zastąpić ubijarki różnej wielkości, ale są dość niewygodne, nie wszędzie nimi wjedziemy i trudno nimi manewrować. W większości przypadków najlepszym wyborem jest skoczek lub ubijarka niewielkich rozmiarów. Walce i duże ubijarki to urządzenia wysoce specyficzne o profesjonalnym zastosowaniu.

Jakie marki warto wybrać

Jednym z najlepszych, a co za tym idzie najpopularniejszych producentów zagęszczarek jest firma Wacker Neuson. Produkowany przez nią sprzęt cechuje wysoka jakość, którą doceniają nie tylko firmy budowlane, ale i konkurencja dla której zagęszczarki Wacker są inspiracją od lat. Szeroka oferta producenta obejmuje ubijaki o różnej mocy, jednokierunkowe i nawrotne. Zagęszczarki dzięki różnej wielkości i mocy silnika dostosowane są do każdego rodzaju podłoża. W ofercie Wacker Neuson znajdują się urządzenia w przedziale wagowym 50 - 1170 kg stworzone z myślą o różnych warunkach pracy.

 • Zagęszczarki 50-100kg

Lekki sprzęt tego typu jest uniwersalny i stosowany w przypadku różnych prac budowlanych, jak budowa parkingów, ulic, chodników, ale też w budownictwie ogólnym i krajobrazowym. Szerokość (30 - 50cm) i kształt sprawia, że płyty Wacker mogą być używane nawet w najbardziej niedostępnych miejscach dlatego często używane są w pracach w wąskich wykopach. Solidne amortyzatory wykonane z gumy i metalu oraz niewielki ciężar gwarantują komfort pracy operatora.

 • Zagęszczarki 140-274kg

Urządzenia w tym przedziale wagowym są cięższe, a co za tym idzie dużo wydajniejsze. Z tego typu zagęszczarek od firmy Wacker korzysta wiele firm zajmujących się układaniem kostki brukowej, budownictwem ogrodowym i krajobrazowym.

 • Zagęszczarki 356-476kg

Większe urządzenia firmy Wacker cieszą się ogromną popularnością ze względu na napęd, w którym poziom szybkości w trybie wstecznym jest równy jeździe w przód. Dodatkowo w tym segmencie znajdują się urządzenia, które świetnie radzą sobie w nierównym terenie. Modele w tym przedziale wagowym wyposażone są w poszerzenia boczne, sygnalizatory dźwiękowe, wyłącznik, który zapobiega zakleszczeniu operatora między zagęszczarką, a urządzeniem w trakcie pracy wykonywanej do tyłu, silniki benzynowe i diesela, oraz szereg różnych funkcji usprawniających pracę urządzenia.

 • Zagęszczarki 757-1170kg

To prawdziwa waga ciężka wśród zagęszczarek. W tej kategorii znajdują się urządzenia Wacker o sile odśrodkowej 100kN. Efektywny zespół siły gwarantuje większą moc i wydajność. Sprzęt tego typu charakteryzuje ekstremalnie wysoka głębokość zagęszczenia oraz wydajność - przy czym urządzenia pozostają relatywnie ekonomiczne. Największa zagęszczarka w asortymencie firmy Wacker to jedyna na rynku zagęszczarka z dwusieczną płytą, o mocy 130 kN - co mo można porównać z siłą siedmio tonowego walca. Jednak w porównaniu z walcem zagęszczarka jest łatwiejsza w transporcie. Na dodatek urządzenie jest sterowane zdalnie i posiada czujnik, który zatrzymuje maszynę w momencie, gdy ta zbliży się za blisko operatora. Urządzenie idealnie nadaje się przy zagęszczaniu zboczy i istnieje ryzyko spadku.

Wśród innych wartych polecenia producentów zagęszczarek należy wymienić firmy takie, jak Honda, Weber, Bomag, Amman, Belle czy Dynapac. Podobnie jak Wacker również te firmy stawiają na wysoką jakość produkowanych urządzeń. Kupując zagęszczarki czy inny sprzęt budowlany należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją i certyfikatami obowiązującymi w naszym kraju.