Ogrzewanie gazowe – cena instalacji

18 czerwiec 2020

Ogrzewanie gazowe jest jednym z najwygodniejszych, dlatego też decyduje się na nie coraz więcej Polaków. Jedną z wad takiej instalacji jest jednak jej spory koszt wykonania. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Z instalacji gazowych w domu można korzystać obecnie nie tylko wtedy, gdy budynek znajduje się przy sieci gazowniczej. Alternatywnym rozwiązaniem są zbiorniki LPG, które można zamontować niemalże wszędzie. Zbiorniki tego rodzaju można zarówno zakupić na własność – jest to wydatek około 9-10 tysięcy złotych, z kolei wydzierżawienie zbiornika oznacza koszt około kilkuset złotych rocznie, niemniej jednak konieczne jest też związanie się na dłuższy okres z jednym dostawcą gazu.

Jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe, cena instalacji zależna jest od wielu czynników, między innymi od odcinka, jaki musi być pokonany od sieci czy zbiornika do budynku, także od wybranego kotła gazowego. Pojawiają się też koszty związane z wykonaniem projektu instalacji gazowej wewnętrznej i zewnętrznej, a także koszty urzędowe.

Przykładowe ceny wykonania instalacji gazowej:
- projekt przyłącza – 500-2500 złotych
- wykonanie przyłącza – 1500-2000 złotych (zależne od długości)
- odbiór przyłącza gazowego – 100-150 złotych
- opinia kominiarska – 100-200 złotych
- kocioł gazowy – od 2000 do nawet ponad 10000 złotych
- komin – około 500-2000 złotych
- montaż pieca gazowego – 300-900 złotych

Dokładne koszty dotyczące usług przyłączeniowych można znaleźć na stronach internetowych firm dostarczających gaz. Można także zwrócić się o wykonanie wyceny, także do firm zajmujących się pracami instalacyjnymi.

Jak widać, jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe, koszty są dość wysokie. Nie studzi to jednak zapału tych, którzy chcą zdecydować się na korzystanie z tego medium. O korzystaniu z gazu warto pomyśleć już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. W sytuacji, gdy instalacja ma być wykonana w istniejącym już budynku, konieczne może być poniesienie dodatkowych kosztów, między innymi na wykonanie odpowiedniej instalacji wentylacyjnej.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt