Technologia w obecnych czasach coraz bardziej idzie do przodu, jej rozwój jest niepowstrzymany... Dzięki temu właśnie jesteśmy w stanie coraz więcej materiałów wytworzyć sami, bez wykorzystywania do tego surowców naturalnych, które przecież nie są niewyczerpane!
Mowa tutaj przede wszystkim o czymś takim jak materiały sztuczne, które znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia. Tworzy sztuczne zaczynają nas otaczać ze wszystkich stron, warto więc byłoby cokolwiek o nich oraz ich wykorzystaniu wiedzieć...
Tworzywa sztuczne – krótka definicja
Jak bardzo łatwo się domyślić z samej nazwy, tworzywa sztuczne produkuje się z materiałów niewystępujących naturalnie w środowisko, lecz sztucznie wytworzonych przez człowieka – z syntetycznych polimerów lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych, oraz z różnych dodatków (barwniki, spieniacze itp.)
Wykorzystanie tworzyw sztucznych w reklamie
Jedną z najczęściej korzystających z tworzyw sztucznych branż jest branża reklamowa. Tworzywa sztuczne są w głównej mierze wykorzystywane w nośnikach tych reklam, lecz również podczas ich przygotowywania z pewnością mają duże znaczenie. Z czego wszak zrobione są ogromne billboardy wiszące na każdej ulicy w każdym większym mieście czy banery reklamowe powiewające często na różnych branżowych targach jak nie z tworzyw sztucznych? Jednakże banery i billboardy to jedynie kropla w morzu produktów stworzonych na bazie tworzyw sztucznych. Poza nimi w branży reklamowej stosuje się przecież jeszcze na przykład:
- kasetony reklamowe
- ekspozytory
- stojaki
- elementy wyposażenia wnętrz czy też stoisk targowych
- media do zadruku cyfrowego
- wyświetlacze i telebimy LED
Są to, rzecz jasna, jedynie przykłady produktów, gdyż ciężko byłoby wymienić je wszystkie. Jeśli natomiast chodzi o to, jakie konkretnie tworzywa sztuczne są tutaj stosowane, to dla przykładu można podać:
- pvc twardy,
- pvc spieniony,
- poliester PET-G lub A-PET,
- polipropylen kanalikowy,
- plexi PMMA,
- lustro PMMA bądź HIPS.
Tworzywa sztuczne w budownictwie
Również i budownictwo jest dziedziną coraz chętniej sięgającą po tworzywa sztuczne, co jest podyktowane wieloma względami – nie tylko praktycznymi, lecz również ekologicznymi, technologicznymi, finansowymi... Tego typu materiału stosuje się zazwyczaj jako tańszy i często lżejszy zamiennik drogich elementów blaszanych, ceglanych czy też betonowych. Nie dość, że są one lżejsze, a przez to znacznie przyjaźniejsze w użytkowaniu, to jeszcze na dodatek pozwalają na większy zakres działań czy większą technologiczną swobodę. Produkty typowo budowlane, w których wykorzystuje się tworzywa sztuczne, to na przykład:
- izolacje,
- systemy rurowe i wentylacyjne,
- przewody elektryczne,
- ramy okienne.
Natomiast jeżeli chodzi o to, po jakie tworzywa obecnie sięga się najchętniej i najczęściej, to można tu wymienić między innymi:
- poliwęglan komorowy lub lity,
- panele poliwęglanowe,
- pwc faliste oraz trapezowe,
- płyty playtec,
- warstwowe płyty aluminiowe,
- pasy pvc kurtynowe.
Wykorzystanie tworzyw sztucznych w przemyśle
Przemysł jest pojęciem bardzo szerokim i tak samo szeroko wykorzystywane są w nim właśnie tworzywa sztuczne. Wśród najpopularniejszych zastosowań można wymienić na przykład:
- wykładziny podłogowe wykonane z PVC,
- polietylenowe części maszyn
- artykuły gospodarstwa domowego
- pojemniki na kosmetyki
- protezy ortopedyczne
- opakowania na ciastka, cukierki czy też pojemniki na jogurty
- sprzęt medyczny taki jak np. strzykawki
- zabawki
Natomiast do tworzyw sztucznych, z których chętnie i często się w przemyśle korzysta, można zaliczyć chociażby:
- tekstolit,
- PET,
- poliuretan,
- PTFE,
- polipropylen PP,
- poliamid PA6
i wiele, wiele innych!
Co decyduje o tak wielkiej popularności tych materiałów?
Nietrudno zauważyć, że, tak jak wcześniej wspomniano, tworzywa sztuczne są już obecnie niemalże w każdej branży gospodarki. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że są one tak popularne i chętnie się po nie sięga? Cóż, z pewnością mają na to duży wpływ czynniki ekologiczne, technologiczne czy finansowe.
Po pierwsze, tworzywa sztuczne są stosunkowo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ w ich produkcji raczej nie wykorzystuje się zasobów naturalnych, co jest przyjazne naszej planecie. Niestety, dużo rodzajów tych materiałów dość długo się rozkłada, jednak trwają prace nad takimi, które będą jeszcze bardziej przyjazne środowisku.
Po drugie, tworzywa sztuczne są również bardzo wdzięcznym materiałem w produkcji czy po prostu w codziennym użytku. Do szeregu ich zalet można zaliczyć między innymi to, że są lekkie, tanie w wytworzeniu, odporne na wilgotność i czynniki chemiczne, łatwe w przeróbce, oraz nie przewodzą ciepła, natomiast – przy odpowiednich dodatkach – przewodzą prąd!
Wreszcie po trzecie, są po prostu tanie, co w wielu branżach ma niebagatelne znaczenie. Na przykład w branży budowlanej dzięki tworzywom sztucznym można zaoszczędzić ogromne kwoty pieniędzy. Ponieważ, tak jak już wcześniej wspomniano, materiały te coraz częściej zastępują tak drogie surowce jak cegła, blacha, beton itp., to ich popularność w budowlance jest naprawdę wysoka.
Foto: techniczny24.com