• Home
  • Budownictwo
  • Żywica naturalna i żywica syntetyczna. Ich cechy, właściwości i zastosowanie.

Żywica naturalna i żywica syntetyczna. Ich cechy, właściwości i zastosowanie.

28 maj 2020

Natura zaskakuje człowieka pomysłem i doskonałością rozwiązań. Pojmując funkcjonowanie świata przyrody uczymy się ulepszać naszą rzeczywistość. Niezwykły twór przyrody, jakim jest żywica odnajduje liczne zastosowania, które doprowadziły do stworzenia żywic naturalnych i syntetycznych.

Żywica w naturze jest substancją, która skutecznie zasklepia zewnętrzne uszkodzenia drzewa oraz umożliwia regenerację rośliny. Dlaczego tak się dzieje? Żywice to nierozpuszczalne w wodzie mieszaniny nielotnych związków organicznych, którymi są terpenoidy oraz towarzyszące im związki fenolowe.

Rośliny wydzielają żywicę, jako gęstą, lepką substancję, a ta po pewnym czasie nabiera innej konsystencji i innego koloru. Żywice są najróżniejsze, ponadto na przestrzeni mijających wieków ulega zmianom unikalny skład chemiczny żywicy tej samej rośliny. Tak świat roślin dostosowuje się do ulegających zmianom czynnikom, takim jak następujące zmiany klimatyczne oraz pojawiające się zagrożenie ze strony innych form życia.

Żywica z ciągle nie odkrytego przez archeologów i botaników drzewa macierzystego z istniejącego przed milionami lat lądu nazwanego Fennoskandia przekształciła się w doskonale nam znany bałtycki bursztyn. To jedna z postaci w jakich przetrwały żywice kopalne.

Żywica drzew i roślin znajduje potężne zastosowanie przy produkcji leków, kosmetyków, czy gumy do żucia. Żywice roślinne odnajdziemy nawet w sztucznych tworzywach lub w farbie.

Pożądane cechy roślinnych wydzielin zainspirowały wynalazców do wykreowania surowca syntetycznego, który powieli ich właściwości. Odkryte substancje – zwane żywicami syntetycznymi - posiadają różne cechy ze względu na pełnione przez nie funkcje.

Popularną substancją w branży budowlanej jest żywica epoksydowa. Materiał ten potrafi przekształcić się w nierozpuszczalne oraz nietopliwe tworzywo sztuczne. Ważnymi cechami żywic epoksydowych są doskonała przyczepność do dowolnych materiałów oraz odporność na oddziaływanie substancji chemicznych.

Żywice epoksydowe są więc lepiszczem metali oraz skuteczną powłoką chroniącą stosowaną na konstrukcjach mostów. Można z nich kształtować skuteczną i trwałą hydroizolację dowolnego obiektu budowlanego.

Jednak o wiele bardziej elastyczne, a także bardziej miękkie okazują się inne żywice syntetyczne, mianowicie żywice poliuretanowe. Dzięki tym cechom żywice poliuretanowe znajdują zastosowanie jako podłogi, które są odporne na mikropęknięcia i świetnie tłumią hałas.

Żywice silikonowe znajdują zaś zastosowanie przede wszystkim w chirurgi kosmetycznej jako hydrożele, implanty tkanek miękkich ciała człowieka. Żywica silikonowa znana jest też jako kit uszczelniający i jest popularnym składnikiem syntetycznych olei, smarów, czy farb.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt