Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zalety i zastosowanie wylewek samopoziomujących

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Najważniejsze informacje na temat wylewek samopoziomujących. Zapraszamy!

Wylanie posadzki jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy podłoże jest wyrównane. W tym celu stosuje się wylewki samopoziomujące, które pełnią rolę podłoża lub są wylewane samodzielnie, jako warstwa wyrównująca. Jakie są rodzaje wylewek samopoziomujących i o czym pamiętać podczas podczas ich stosowania? 

Kiedy stosuje się wylewki samopoziomujące? 

Wyrównanie powierzchni podłóg przed przystąpieniem do dalszych prac remontowych jest kluczowe. Nierówności, wgłębienia oraz pofałdowania nie pozwalają na estetyczne ułożenie paneli lub podłogi. W takich przypadkach stosuje się wylewki samopoziomujące, które zapewniają wypoziomowaną warstwę, pozbawioną nierówności. Idealnie gładka powierzchnia może pełnić rolę samodzielnej warstwy (np. na poddaszu) lub stanowić podłoże do dalszych prac remontowych. 

Układanie płytek na nierównej powierzchni może spowodować pękanie, odpryskiwanie oraz podnoszenie się położonej warstwy. Z tego powodu prace związane z wykończeniem posadzki powinny być wykonywane na bezwzględnie równej i gładkiej powierzchni. 

Rodzaje wylewek 

Wylewki dzielimy ze względu na właściwości oraz rodzaj tworzywa z którego zostały wykonane. Wyróżnia się wylewkę cienkowarstwową (o grubości od 2 do 3mm), która sprawdzi się na podłożu mniej wymagającym. W przypadku głębokich nierówności, konieczne jest zastosowanie wylewki grubowarstwowej (o grubości do 70mm). W określeniu pożądanej grubości nieoceniona będzie poziomica, która pozwoli na określenie najwyższego i najniższego punktu. Nie bez znaczenia jest również rodzaj użytego spoiwa. W budownictwie stosuje się:

  • Wylewkę gipsową (anhydryt)
  • Wylewkę cementową 

Wylewki cementowe są układane, a nie wylewane (jak ma to miejsce w przypadku wylewki samopoziomującej), dlatego ich stosowanie jest znacznie bardziej czasochłonne. Aktualnie zostają zastępowane wylewkami anhydrytowymi (samopoziomującymi), które są nowoczesną, a przede wszystkim dużo szybszą metodą wyrównywania powierzchni. Wylewki samopoziomujące są łatwiejsze w użyciu i wykazują lepszą odporność na wysoką lub niską temperaturę. Do głównych zalet anhydrytu należy też cena, ponieważ wylewka gipsowa jest bardziej ekonomiczna niż cement.

Układanie wylewki - porady praktyczne 

Układanie wylewki nie jest trudne, ponieważ masa ma właściwości samopoziomujące i pozwala na łatwe uzyskanie gładkiej powierzchni bez smug oraz nierówności. Idealnie wygładzona warstwa jest dobrą bazą do dalszych działań remontowo-budowlanych, ale zanim to nastąpi warto pamiętać o kilku zasadach: 

  • Wylewkę należy wylać za jednym razem, ponieważ dolewanie oraz kładzenie z przerwami wiąże się z powstaniem nierówności. 
  • Wylewka samopoziomująca musi całkowicie wyschnąć zanim przystąpimy np. do wylewania posadzki. Potrzebny czas to ok. 48h, ale może się on skrócić lub wydłużyć, w zależności od rodzaju zastosowanego spoiwa. 
  • Po wylaniu wylewki trzeba pilnować wilgotności powietrza, ponieważ zbyt duża opóźni wiązanie się wylewki, a zbyt niska wpłynie na jednolitość masy. 
  • Przed pracami związanymi z dekoracją podłogi (np. układaniem płytek) trzeba odczekać od kilku do kilkunastu dni. Dokładna ilość zależy od rodzaju wylewki i jej grubości. Podkład musi być całkowicie suchy i związany. 

Artykuł powstał we współpracy z onelevel.eu https://onelevel.eu/