Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Instalacja odgromowa obiektów przemysłowych - jak ją wykonać?

Instalacja odgromowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Dobór odpowiedniej instalacji odgromowej i jej montaż to zadanie wymagające wielkiej wiedzy oraz doświadczenia, zwłaszcza gdy dotyczy ona obiektów przemysłowych i handlowych. Mając przed sobą takie zadanie, powinniśmy skorzystać z usługi profesjonalnego wykonawcy, którego znajdziemy pod adresem https://www.izosky.pl/.

Burza - groźna i niszczycielska

Burza i związane z nią wyładowania atmosferyczne to potężna siła, jakiej nie można lekceważyć. Żeby się przed nią ustrzec, montujemy instalacje odgromowe nie tylko na budynkach mieszkalnych, ale też innych budynkach - przemysłowych i handlowych. To niezwykle ważne pod wieloma względami, zwłaszcza gdy chodzi o ludzkie życie i zdrowie, lecz również szkody materialne. 

Niezabezpieczony przez instalację odgromową budynek może zostać poważnie zniszczony, przez co różne urządzenia elektryczne przestaną działać. Wiąże się to z paraliżem kluczowych instytucji, a w związku z tym kosztami związanymi z naprawą zniszczeń i nieodwracalne straty spowodowane brakiem możliwości świadczenia usług. 

Obiekty przemysłowe i handlowe mają specyficzną, łatwą do odróżnienia od innych konstrukcji budowę - przeważnie dużą, płaską powierzchnię. Na dachach umieszczonych jest mnóstwo urządzeń, między innymi klimatyzatory, kanały wentylacyjne, anteny, baterie fotowoltaiczne itd. Podczas burzy mogą zostać łatwo uszkodzone, bo są jakby “na pierwszej linii frontu” z burzą. Podstawą jest więc zainstalowanie na nich instalacji odgromowej. To zadanie oczywiście powinniśmy zlecić profesjonalistom, którzy w zgodzie z przepisami zamontują ją na dachu.

Po pierwsze projekt

Muszą ją najpierw zaprojektować, biorąc pod uwagę analizę ryzyka zgodnie z wytycznymi określonymi w obowiązującej normie PN-EN 62305-2:2012, ponieważ pozwoli to ocenić, jaki jest wymagany poziom ochrony danego obiektu. Na tej podstawie udaje się stworzyć idealnie dopasowaną instalację odgromową i uziemiającą. Zależnie od przyjętego poziomu ochrony, określa się wymaganą ilość zwodów odprowadzających, jak również zagęszczenie zwodów poziomych.

Maszty odgromowe czy drążki izolacyjne?

Bardzo ważnym zadaniem jest ustawienie masztów odgromowych. Żeby określić ich wysokość i rozmieszczenie należy wykonać obliczenia dla kątów ochronnych, strefy chronionej, ale też odległości separacyjnej dla znajdujących się na dachu urządzeń. Czasem, zamiast nich, stosuje się drążki izolacyjne, które są wykonane z włókna szklanego. Mają sporo zalet - przede wszystkim mniejszy ciężar i rozmiar niż maszty z podstawą betonową. Pozytywną informacją też jest to, że za sprawą szerokiego wyboru uchwytów można je zamontować do różnych konstrukcji i obudowy, ale też do rur o dowolnej średnicy. 

Zwody poziome i odprowadzające - co o nich wiemy?

Najczęściej dachy obiektów przemysłowych pokryte są papą termozgrzewalną, blachą lub membraną. Żeby zamontować na nich zwody poziome, możemy zastosować różne rozwiązania - uchwyty do blachy, system naciągów lub podpory betonowe z podstawą plastikową (tzw. Betoniki). 

Jeśli zaś chodzi o zwody odprowadzające, to wszystko zależy od technologii, w jakiej wykonany jest budynek. Najczęściej obiekty przemysłowe i handlowe stawiane są na konstrukcji stalowej, którą można właśnie wykorzystać jako zwody odprowadzające. 

Jak widać, to zadanie dość skomplikowane, dlatego też zleca się je profesjonalistom. Jak wcześniej wspomnieliśmy - polecamy markę https://www.izosky.pl/.