© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dom dwulokalowy – poznaj za i przeciw

 |  Redakcja  |  Budownictwo

Budowa domów dwulokalowych cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat, a przy rosnących cenach gruntów w miastach wydaje się, że tendencja ta będzie rosła. Zobaczmy zatem, jakie są zalety tego rozwiązania i poznajmy jego najważniejsze wady.

Alternatywa dla dwóch małych domów jednorodzinnych

Domy dwulokalowe dobrze się sprawdzają w sytuacjach, w których działka jest zbyt mała, by postawić na niej dwa domy jednorodzinne, lub ich wybudowanie miałoby negatywny wpływ na funkcjonalność przestrzeni wokół domu. Dzięki temu, że domy dwulokalowe stawia się w taki sposób, że ściana graniczna pomiędzy nimi jest jednocześnie granicą pomiędzy działkami, to powstaje większa przestrzeń z drugiej strony domu. Pozwala to w dużo lepszy sposób zaaranżować działkę i sprawia, że jest ona dużo bardziej funkcjonalna.

Możliwość obniżenia kosztów budowy

Budowa domu dwulokalowego bywa wykorzystywana jako sposób na realne obniżenie kosztów budowy. Koszt budowy jednego domu dwulokalowego jest mniejszy od kosztów budowy dwóch domów jednorodzinnych. Zużywa się mniej materiałów, bo jedna ze ścian jest wspólna. Niższe są również koszty robocizny.

Niektóre osoby wykorzystują budowę bliźniaka do obniżenia kosztów budowy również w inny sposób. Budują oni bliźniaki z myślą o tym, że jedną część będą wykorzystywać na własne potrzeby mieszkaniowe, a drugą wystawią na sprzedaż, a środki uzyskane z jej sprzedaży posłużą do sfinansowania wykończenia własnej części lub spłaty zaciągniętego kredytu.

Możliwość zamieszkania blisko rodziny lub przyjaciół

Domy dwulokalowe to również ciekawy pomysł na to, by zamieszkać blisko rodziny lub przyjaciół. To dobry sposób na to, by zamieszkać obok siostry lub brata albo rodziców. Dzięki temu można korzystać ze wszelkich zalet mieszkania niedaleko od nich, a jednocześnie zachować prywatność, która w większości przypadków ma korzystny wpływ na zachowanie zdrowych relacji.

Zbyt bliska odległość do sąsiada

Każdy kij ma jednak dwa końce i zdarza się i tak, że bliskość sąsiada, niezależnie od tego, czy jest to rodzina, czy sąsiedzi, z którymi nie jesteśmy związani emocjonalnie, może być powodem do konfliktów. Mogą one dotyczyć tematów z całego spektrum, począwszy od porządku przed domem, poprzez odmienny sposób spędzania czasu aż do personalnych zatargów na tematy wszelakie. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, planując sprzedaż drugiej części domu dwulokalowego, bo pierwsze wrażenie potrafi być mylące.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry