Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego może Ci się przydać płyta poliwęglanowa lita?

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

O poliwęglanie śmiało można powiedzieć, że wiedzie prym wśród stosowanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Doceniany za swoje właściwości wypiera tradycyjne szkło i staje się oczywistym wyborem w budownictwie domowym i miejskim. Interesują Cię konkretne przykłady konstrukcji, których ważnym elementem była płyta poliwęglanowa lita? Zebraliśmy kilka specjalnie dla Ciebie!

Dlaczego warto sięgać właśnie po poliwęglan?

Rynek tworzyw sztucznych od zawsze skupia się na tworzeniu i szukaniu materiałów o jak najlepszych właściwościach fizycznych. Poliwęglan (z którego po odpowiedniej obróbce powstać może poliwęglan lity lub płyta komorowa) z pewnością jest bliski ideału. Charakterystyczne cechy poliwęglanu litego to lekkość, wytrzymałość i niezwykła trwałość. Wykazuje wysoką zdolność izolacji akustycznej, jest też podatny zarówno termoformowaniu, jak i gięciu na zimno. Dzięki temu można nadać jej niemal dowolny kształt i zbudować każdego rodzaju konstrukcję. Płyta komorowa jest natomiast z natury dość sztywna i wysoce odporna na uderzenia. Dzięki swojej dobrej przepuszczalności światła i termoizolacyjności staje się świetną alternatywą nie tylko dla szkła, ale również pleksiglasu.

Gdzie zastosowanie znajdzie płyta poliwęglanowa lita?

Na co dzień możemy nie być tego świadomi, ale gdy się rozejrzymy, dostrzeżemy poliwęglan lity praktycznie wszędzie. Baseny, mieszkania czy banery reklamowe zawierają w sobie elementy tego tworzywa, które świetnie sprawdza się i we wnętrzach i na zewnątrz. Oto kilka przykładów zastosowania tego polimeru:

  • W budownictwie – płyta poliwęglanowa lita posłużyć może na rozmaite sposoby w budownictwie mieszkaniowym oraz publicznym. Znakomicie nadaje się do tworzenia pokryć i przeszkleń dachów. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w obiektach sportowych lub na wiatach przystankowych. Płyta służyć może również jako wypełnienie drzwi i okien.
  • W ogrodzie – ogród to kolejne miejsce, w którym idealnie sprawdzi się lita płyta z poliwęglanu. Z jej pomocą możesz zaprojektować świetne wiaty i werandy ogrodowe. Pokrewną dziedziną, w której można go wykorzystać, jest zabudowa balkonu w bloku.
  • W reklamie – płyta poliwęglanowa lita przyda Ci się również, jeśli pracujesz w branży reklamowej. Tworzywo to jest niezastąpione przy projektowaniu reklamy zewnętrznej. Podświetlane kasetony czy banery to tylko przykład zastosowania płyt.

Płyta poliwęglanowa lita ma wiele zastosowań, do tego jest łatwo dostępna w niewygórowanej cenie.  Z pewnością z tego tworzywa dobry użytek zrobią zarówno profesjonalne firmy budowlane, jak i prywatny użytkownik chcący np. zabudować taras na działce. Jeśli natomiast zależy Ci na doskonałej termoizolacji, idealnej do użycia we wszelkiego rodzaju przeszkleniach, najlepszym wyborem będzie płyta komorowa.