© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Budownictwo
  • Dlaczego filtrowentylacja jest tak ważna w spawalnictwie?

Dlaczego filtrowentylacja jest tak ważna w spawalnictwie?

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Nie da się ukryć, że spawacze w swojej pracy są narażeni na wiele niebezpieczeństw. Nie tylko mogą się poparzyć czy zranić, ale również zatruć. Na szczęście istnieje cała gama urządzeń przeznaczonych do tak zwanej filtrowentylacji.

Spawalnictwo to dziedzina dość niebezpieczna. Trudno jest wymienić wszystkie zagrożenia, jakie czyhają na spawaczy i je sklasyfikować. Jedno jest pewne – najniebezpieczniejsze okazują się wszelkie toksyny wydobywające się z materiałów podczas obróbki i łączenia metali. Pracownicy narażeni są na uszczerbki na zdrowiu układu oddechowego, z którego niektóre substancje mogą dostać się nawet do krwioobiegu. Do najczęstszych chorób powodowanych skażonym powietrzem w miejscu pracy należą: astma, pylica, a także bronchit. Warto jednak również pamiętać, że w tym zawodzie istnieje duże prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów i alergii.

Przykrych konsekwencji można jednak uniknąć. Wystarczy zainwestować w profesjonalny system filtrowentylacji i przestrzegać jego zasad.

1. W jaki sposób można wprowadzić wentylację stanowisk pracy?

Rodzajów narzędzi do wentylowania skażonego po spawaniu powietrza jest kilka. Ich podział zależy od ich zastosowania – miejscowego lub ogólnego. Oto, czym się charakteryzują:

WENTYLACJA MIEJSCOWA – obejmuje ona pojedyncze stanowiska pracy i głównie skupia się na pozbyciu się szkodliwych substancji w momencie ich powstawania. Zazwyczaj zamyka się ona w specjalnych uchwytach do spawania, które od razu pochłaniają gazy lub w droższej opcji stołów spawalniczych z wyciągiem.

WENTYLACJA OGÓLNA – jest instalowana w pomieszczeniach produkcyjnych i wyłapuje wszystkie substancje, których nie zdołały wyłapać urządzenia miejscowe. Dodatkowo wentyluje powietrze i sprawia, ze jest czystsze.

2. Jakie są przykłady urządzeń do filtrowentylacji?

Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo spawaczy, producenci postanowili stworzyć różne modele urządzeń, które pomogą w zachowaniu czystości powietrza w miejscach pracy. Najczęściej są to urządzenia niewymagające przebudowy stanowisk, a więc mobilne uchwyty spawalnicze (które po prostu są wzbogacone o funkcję wentylacji), czy stoły do spawania (stanowiące bardziej profesjonalne rozwiązanie i wyposażone w odciągi dające się dowolnie manipulować). Najczęstszą praktyką jest jednak instalowanie w pomieszczeniach odciągów, które automatycznie odprowadzają niezdrowe powietrze poza przestrzeń, w której pracuje spawacz.

Po najlepsze urządzenia do wentylacji stanowisk roboczych możesz zgłosić się do hurtowni Ekod https://ekod.com.pl/oferta/filtrowentylacja/

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry