© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działają wiertnice?

 |  Redakcja  |  Budownictwo

Wiertnice, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia przeznaczone do wykonywania otworów. Są stosowane w branży budowlanej i górnictwie, geologii i pracy naukowców. Mają szeroki zakres zastosowania, co zmusza producentów do projektowania i tworzenia bardziej zaawansowanych modeli. Aktualnie możemy skorzystać z kilku rodzajów wiertnic w zależności od tego, do czego mają nam on posłużyć.

Mechanizm pracy wiertnicy

Za przykład niech posłuży nam wiertnica hydrauliczna wyposażona w przesuwną obrotnicę z napędem hydraulicznym. Przyrząd wiertniczy wprawiany jest w ruch obrotowy właśnie dzięki temu napędowi. Pełni on również ważną funkcję przy opuszczaniu i podnoszeniu.

Wiertnice różnią się między sobą, dlatego każda, w zależności od jej rodzaju i budowy, będzie pracowała w inny sposób.

Rodzaje wiertnic

Poznaliśmy już wiertnice hydrauliczną, od innych rodzajów wiertnic odróżnia ją rodzaj napędu, w innych modelach możemy mieć napęd elektryczny lub pneumatyczny. To jednak nie jedyny podział tych urządzeń.

Wyróżniamy także wiertnice powierzchniowe i dołowe, czyli dwa ich rodzaje, które służą do wykonywania wierceń w różnych miejscach. Urządzenia dzielimy ponadto ze względu na wielkość otworów, mamy do wyboru wiertnice wielkośrednicowe i małośrednicowe.

Ponadto wiertnice mogą mieć różną wielkość – te małe sprawdzą się przy budowie prywatnej studni, z kolei większe przy pracach w kamieniołomach. Wiertnice wykonują otwory w różnych rodzajach powierzchni, w tym w skale, gruncie i betonie.

Zanim wybierzemy odpowiednią wiertnicę, trzeba zastanowić się, do czego ma nam ona służyć i w jakim miejscu będziemy wykonywać otwory, jakie będą one miały wielkość i głębokość. Szeroki wybór wiertnic różnych rodzajów znajdziesz na staltechnika.pl. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz liczyć na wsparcie i pomoc ekspertów. Odpowiednio wybrane urządzenie budowlane jest gwarancją solidnie wykonanych prac, a także znacznie je ułatwia i przyśpiesza.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry