© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie okno do łazienki na poddaszu?

 |  Redakcja  |  Budownictwo

Łazienka, a zwłaszcza łazienka zlokalizowana na poddaszu domu jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zawilgocenie. Dlatego urządzając tego typu wnętrze, musimy pamiętać o jego właściwym wentylowaniu. Pomocny w tym względzie będzie nie tylko wydajny system wentylacji grawitacyjnej, ale także właściwie dobrane okna dachowe, które z jednej strony ochronią wnętrze łazienki przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz, a z drugiej strony zagwarantują jej szybką i efektywną wentylację. A jakie okno dachowe do łazienki zlokalizowanej na poddaszu będzie najlepsze? Dziś wybierać możemy pomiędzy oknami plastikowymi i drewnianymi.

Okna drewniane do łazienki na poddaszu

Miłośnicy tradycyjnych materiałów takich jak drewno, nie są już dziś ograniczeni do zakupy okien plastikowych. Współcześnie w sprzedaży dostępne są również niezwykle eleganckie okna dachowe wykonane z naturalnego drewna pokrytego ochronną warstwą poliuretanową. Dzięki warstwie ochronnej, okna drewniane nie są podatne na działanie wilgoci, która mogłaby prowadzić do wypaczenia drewna, a w konsekwencji do zmniejszenia szczelności całego okna. Warstwa poliuretanowa chroni drewniane okna dachowe nie tylko przed wilgocią, ale także przed działaniem słońca. Dzięki temu białe okna nie żółkną i nie tracą na atrakcyjności wyglądu. Przez wiele lat pozostają śnieżno białe, dekorując wnętrze łazienki i elewację domu.

Drewniane okna dachowe do łazienki zlokalizowanej na poddaszu domu najczęściej wykonane są z kilku warstw drewna sosnowego, co zabiega ich wypaczeniu. Takie okna są dobrze chronione przed działaniem czynników atmosferycznych od zewnątrz i przed wilgocią pochodzącą z wewnątrz domu. Dzięki prawidłowemu osadzeniu, takie okna nie mają prawa przepuszczać wilgoci z zewnątrz, a po rozszczelnieniu, mają pomóc w szybkim odprowadzaniu wilgoci z wnętrza łazienki na zewnątrz domu. Nowoczesne okna drewniane na poddasze zwykle wyposażone są w podwójne szyby, co wpływa na poprawę ich właściwości termicznych - zapobiega nagrzewaniu wnętrza łazienki przez światło słoneczne i chroni przed szybką utratą ciepła w chłodniejszych okresach roku.

Okna plastikowe do łazienki na poddaszu

To najpopularniejszy i najtańszy rodzaj okien dachowych, jakie znajdziemy na rynku. Tego typu okna wykonane są zwykle z wielokomorowych profili PCW i wyposażone w rdzeń aluminiowy, który gwarantuje wysoką stabilność całej konstrukcji. Tworzywa, których używa się do produkcji profili okiennych są dobrze zabezpieczone przed działaniem słońca i nie powinny żółknąć. Ich wielką zaletą jest niezwykle wysoka odporność na działanie wilgoci. Oczywiście nowoczesne okna plastikowe przeznaczone do montażu na dachach spadzistych również posiadają system mikrowentylacji, który pozwala na szybkie odparowanie wilgoci z wnętrza łazienki, wzmacniając działanie systemu wentylacji grawitacyjnej. Co ciekawe, niektóre modele plastikowych okien dachowych posiadają także filtr przeciwpyłowy, chroniący przez przedostawaniem się pyłków roślin do wnętrza domu – idealne rozwiązanie dla alergików.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem portalokienny.pl oferującym okna dachowe znanych marek: Velux i Fakro.
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry