© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Budownictwo
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając zasilanie awaryjne systemów grzewczych?

Na co zwrócić uwagę, wybierając zasilanie awaryjne systemów grzewczych?

 |  Redakcja  |  Budownictwo

W rankingach najczęściej spotykanych awarii laptopów bardzo wysokie miejsce zajmują te związane z mechanicznymi uszkodzeniami zasilaczy oraz stosowaniem ich niewłaściwych, niedopasowanych do komputera modeli. Mogą być to zarówno przepalenia styków, jak i defekty poszczególnych podzespołów. Na szczęście prawdopodobieństwo wystąpienia takich wypadków można bardzo łatwo zminimalizować. Pierwszym krokiem do tego będzie wybór odpowiedniego zasilacza.

Nasze domy i mieszkania wypełnione są dzisiaj elektroniką. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy niewielkim i sprytnie ukrytym układom scalonym. Zawsze jednak zauważamy to, gdy nastąpi awaria napięcia. I o ile potrafimy zrezygnować z pewnych wygód, jak np. wieczornego seansu przed telewizorem, o tyle nie potrafimy wyobrazić sobie braku ciepłej wody lub ogrzewania. Dlatego warto zainwestować w zasilanie awaryjne systemów grzewczych. A jak wybrać ten odpowiedni? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zasilaczy awaryjnych, które można nabyć w różnych cenach. Pamiętajmy jednak, że takie urządzenie musi być bardzo starannie dopasowane do funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli więc szukamy zasilacza mogącego pokryć zapotrzebowanie energetyczne systemów grzewczych, musimy skoncentrować się na określonych parametrach.

Sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego
Na etapie wstępnej selekcji warto skoncentrować się na tym, w jaki sposób zasilacz modyfikuje napięcie. Dla zaawansowanych systemów grzewczych (zawierających sterowniki, pompy, nadmuchy, elektrozawory), które są dzisiaj standardem, optymalnym rozwiązaniem będą zasilacze z sinusoidalnym przebiegiem napięcia wyjściowego. Takie rozwiązanie zapewni stabilne i w pełni wydajne działanie poszczególnych elementów systemu, co z kolei przełoży się na odpowiednią efektywność ogrzewania.

Dostosowana do potrzeb odbiornika moc
Następną cechą zasilaczy, na którą należy zwrócić uwagę, jest moc. Punkt odniesienia stanowi tutaj wartość podana w specyfikacji technicznej systemu grzewczego (pieca, pompy). Moc zasilacza powinna być przynajmniej równa lub większa od wartości podanych przez producenta odbiornika.

Zasilacze cechujące się mocą o wartości od 200 do 300 W najlepiej sprawdzają się w instalacjach solarnych oraz wykorzystujących kominki z płaszczem wodnym. Ich mocniejsze odpowiedniki (nawet do 600 W) zalecane są z kolei do systemów z kotłami i podajnikami.

Do każdego zasilacza należy oczywiście dobrać odpowiedni, najlepiej dedykowany akumulator. Dzięki temu uda się znacznie przedłużyć czas, w którym zasilanie będzie mogło być podtrzymywane przez system awaryjny.

Czas startu
Kolejną właściwością zasilaczy systemów grzewczych jest czas reakcji na brak energii elektrycznej. W przypadku pieców węglowych wystarczające są zasilacze uruchamiające się ok. 1 – 2 sekund po odłączeniu od zasilania. Piece olejowe i gazowe są pod tym względem znacznie bardziej wymagające. Odpowiednie dla nich zasilacze powinny cechować się czasem reakcji liczonym w milisekundach.

Dobrze wybrany zasilacz to gwarancja ciągłej pracy systemu grzewczego
Widzimy więc, że podjęcie decyzji dotyczącej zakupu zasilacza awaryjnego systemów grzewczych wcale nie musi być takie trudne. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości wybór urządzenia należy skonsultować ze specjalistą. Odpowiedni zasilacz zapewni bowiem nie tylko ciągłą pracę systemu grzewczego (także w czasie dłuższych awarii), lecz również zagwarantuje bezpieczeństwo wszystkich komponentów, które mogłyby być narażone na awarie wynikające ze zbyt dużych wahań napięcia.

Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej klasy systemów zasilania awaryjnego.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry