Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje systemów rynnowych. Które są najlepsze?

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Dobry system rynnowy to bardzo ważny element domu, zabezpieczający przed efektami niesprzyjających warunków atmosferycznych. Polega na skutecznym odprowadzaniu wody z dachu, z dala od ścian. Żeby jednak rynny skutecznie spełniały swoje zadanie, muszą odznaczać się naprawdę wysoką jakością wykonania i instalacji.

Wybór systemu rynnowego
Czynnikiem wpływającym na wybór oraz sposób rozmieszczenia systemu rynnowego jest oczywiście wielkość i konstrukcja dachu.

Ważne jest, żeby rynny i rury spustowe były szczelne oraz odporne na korozję oraz solidnie zamontowane. Deszcz, wiatr czy wahania temperatur potrafią bezlitośnie rozprawić się z nawet pozornie dobrze wyglądającym systemem rynnowym.

Krótka charakterystyka systemów rynnowych
Tanie i dobre rozwiązanie to system rynnowy PCV. Jest on stosowany bardzo często ze względu na szereg zalet, takich jak choćby niska cena, szczelność, niewidoczność zarysowań oraz faktura powierzchni wewnątrz rynny, sprawiająca że woda szybko spływa, a zabrudzenia nie osadzają się w takiej ilości, jak na rurach chropowatych.

Nieoceniona zaleta rur z tworzywa sztucznego to wysoka odporność na złe warunki pogodowe (np. opady atmosferyczne), a także łatwość w obróbce. Warto dodać, że system rynnowy PCV nie wymaga konserwacji. Na rynku polskim działa wiele film zajmujących się produkcją systemów rynnowych z PVC, jedną z nich jest firma Scala Plastics, której wyroby słyną z bardzo wysokiej jakości wykonania i wieloletniej trwałości.

Inny rodzaj systemu orynnowania, również powszechnie stosowany, stanowią rynny ze stali powlekanej. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość – taki system rynnowy może służyć nawet 70 lat. Stalowe rury wymagają jednak pielęgnacji i nie są tak odporne na deszcze i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, a także na obróbkę cieplną. Można jednak wybrać lepsze rozwiązanie - Tytan cynk to jeden z najtrwalszych stopów, z których wykonuje się systemy odprowadzania wody z dachów, a rynny ze stopu tytanowo-cynkowego mogą zachować najwyższą jakość nawet do ponad 100 lat (oczywiście kluczowe pozostają warunki atmosferyczne, w których instalacja występuje).

Powszechnie, chociaż już rzadziej, stosuje się rury aluminiowe. Chociaż posiadają 100-letnią gwarancję użytkowania i podobną gładkość od wewnątrz, co rynny PCV, to jednak ich montaż jest dość czasochłonny, a współczynnik rozszerzalności cieplnej wysoki.