Zasady działania elektrycznego promiennika ciepła

18 maj 2016

Promiennik jest źródłem ciepła, wykorzystującym działanie promieniowania podczerwonego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych sposobów ogrzewania pomieszczeń, promiennik nie nagrzewa powietrza, a emitowana przez niego energia cieplna jest pochłaniana wyłącznie przez przedmioty i osoby.

Do głównych zalet promienników ciepła należy zaliczyć brak negatywnego oddziaływania na człowieka, wygodę użytkowania i ekologiczny charakter – wymienia nasz rozmówca z firmy DOMINOVA. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie działania promienników elektrycznych.

Skąd to ciepło?
Każdy promiennik wyposażony jest w specjalne lampy lub grzałki, które przetwarzają energię elektryczną na promieniowanie podczerwone. Taki rodzaj promieniowania działa na zasadzie identycznej z promieniami słonecznymi, czyli nie ogrzewa samego powietrza, a wyłącznie obiekty, na które pada. Oznacza to, że energia wytwarzana przez urządzenie jest wolna od strat transmisyjnych i w pełni wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

Budowa promiennika ciepła
Promiennik składa się z kilku podstawowych części. Oprócz wspomnianego wcześniej elementu grzejnego (żarówka, grzałka), posiada ekran, który odbija promieniowanie, dzięki czemu ciepło emitowane jest w różnych kierunkach, sterownik, za pomocą którego możliwa jest łatwa obsługa oraz elementy czysto konstrukcyjne: podstawę i ramkę.

Jak to działa? Promiennik a grzejnik
Tradycyjne grzejniki ogrzewają wnętrza za zasadzie konwekcji. Oznacza to, że podgrzewają powietrze wywołując jego ruch. Gorące powietrze ogrzewa ściany i to właśnie od stopnia nagrzania murów zależy komfort odczuwany przez przebywających w pomieszczeniu ludzi – wyjaśnia specjalista z przedsiębiorstwa DOMINOVA.

W przypadku promienników zupełnie odmienna zasada działania powoduje nie tylko mniejsze straty energetyczne, ale też umożliwia ogrzewanie na zewnątrz, np. na tarasach, w altanach, czy w zadaszonych ogrodach. Energia dostarczana do promiennika jest w 100% przetwarzana na ciepło, a ono dociera do ludzi, czy innych obiektów bez najmniejszych strat, co oznacza olbrzymią oszczędność.

Promienniki ciepła instalowane są zazwyczaj pod sufitem na wysokości co najmniej 2 metrów. Odpowiednie ustawienie źródła promieniowania pozwala na ogrzanie wyłącznie wyznaczonych z góry obszarów. Najczęstsze zastosowanie tego rodzaju ogrzewanie znajduje w branży hotelarskiej i restauracyjnej, jednak coraz częściej decydują się na nie również klienci indywidualni.

magazyn

Popularne

Wybrane

Papier i makulatura

Papier i makulatura – niezwykłe wykorzystanie zwykłego materiału

11 lipiec 2020
Google Cloud

eSky przeprowadza cyfrową transformację z Google Cloud

06 lipiec 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt