Obsługa inwestycji budowlanych a bezpieczeństwo prawne

06 październik 2015

Już w momencie wyboru działki pod zabudowę, mając w głowie koncept przyszłej inwestycji, warto wybrać odpowiednią firmę doradczą. Obsługa inwestycji budowlanych to dziś prężnie rozwijająca się specjalizacja, jaką warto polecić zarówno inwestorom indywidualnym oraz przedsiębiorcą. Podczas kontaktu z prawnikiem-specjalistą wystarczy na początku podać dane nieruchomości (działki), żeby w szybkim czasie mieć pewność, że nabywając nieruchomość, uzyska się pełne prawo.

Niestety niemałą część na rynku stanowią działki z zastawioną hipoteką lub też nieruchomości, o które toczą się postępowania sądowe lub nie mają jednego właściciela. Z ostatnią sytuacją często ma się do czynienia w nieruchomościach dziedziczonych przez wielu spadkobierców. Wyeliminowanie kosztownych oraz czasochłonnych pułapek zapewnia odpowiednia obsługa inwestycji budowlanych Jakon-construction.

Negocjacje
Rolą prawnika wyspecjalizowanego w obsłudze inwestycji budowlanych są też negocjacje – zarówno podczas zakupu gruntu oraz z wykonawcami. Znając aktualne ceny i trendy oraz posiadając doświadczenie w prowadzeniu negocjacji, łatwiej uzyskać niższą cenę. Cenę niższą o kilka czy kilkanaście procent niż zakładana.

Obsługa inwestycji budowlanych w trakcie budowy
Mając już zakupioną działkę budowlaną oraz projekt, pora na przystąpienie do najważniejszego etapu, czyli nawiązaniu współpracy z firmą budowlaną. Także tutaj specjalistyczna obsługa inwestycji budowlanych ma niemałe znaczenie. Odpowiednio skonstruowana umowa z wykonawcą czy wcześniej z geodetą, gwarantuje, że w przypadku ewentualnych opóźnień w realizacji firma budowlana będzie obciążona finansowo. Rolą prawnika, dla którego obsługa inwestycji budowlanych to codzienna praca, jest skonstruowanie umowy zgodnej z życzeniem inwestora. Oczywiście w umowie powinna także znaleźć się cena za wykonanie prac oraz ich zakres. W przyszłości odpowiednio skonstruowana i podpisana przez obie strony umowa uchroni inwestora przed dodatkowymi kosztami za tzw. roboty dodatkowe czy nieprzewidziane wydatki. Dzięki takim praktykom inwestor ma pewność ponoszonych kosztów i może podczas budowy przygotowywać się do kolejnych etapów realizacji.

Na wszelki wypadek
Podpisanie umowy z firmą budowlaną nie gwarantuje, że zostanie ona dotrzymana. I w takiej sytuacji po raz wtóry przydatna będzie fachowa pomoc, czyli obsługa inwestycji budowlanych. Prawnik w imieniu inwestora przygotuje odpowiednie pisma i w razie konieczności stanie się stroną podczas procesu sądowego. Oczywiście wcześniej specjalista będzie starał nakłonić przedstawicieli firmy budowlanej do uniknięcia procesu sądowego, proponując satysfakcjonujące dla inwestora rozwiązania. Parafowana wcześniej umowa staje się więc niezwykle istotnym orężem w walce z nieuczciwymi czy nierzetelnymi wykonawcami.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt