© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Mostki termiczne – zimny problem wielu domów

 |  Redakcja  |  Budownictwo

Błędy popełnione w trakcie prac budowlanych spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi domu. Można im zapobiec już na etapie planowania budowy. Aby ustrzec się pomieszczeń, które trudno dogrzać, wilgoci czy pleśni w kątach pokojów, powinniśmy wybrać materiały budowlane, które zminimalizują ryzyko powstania tzw. mostków termicznych. Są to miejsca w konstrukcji budynku, którymi ucieka najwięcej ciepła.

Mostki termiczne, nazywane także mostkami cieplnymi, powstają tam, gdzie izolacja termiczna jest wadliwa. Mają one bezpośredni wpływ na zwiększenie kosztów ogrzewania budynku i powodują dyskomfort dla mieszkańców. Do miejsc szczególnie narażonych na ich pojawienie się należą okolice balkonów, drzwi zewnętrznych, okien czy połączenia dachu i ścian. Mostki mogą powstawać także na całej połaci ściany, gdy materiały budowlane łączy się ze sobą za pomocą zbyt grubej i źle izolującej warstwy zaprawy murarskiej. – Na negatywne skutki mostków cieplnych nie trzeba długo czekać – mówi Jarosław Kwaśniak, Product Manager systemu do budowy domów Termalica. – Jeżeli budowlańcy nie zadbali o prawidłowe wykonanie izolacji żelbetowych nadproży lub wieńców stropowych, już przy pierwszych dniach zimy pomieszczenia odczuwalnie się wyziębią. W miarę upływu czasu wzrośnie w nich wilgotność powietrza i na powierzchni zimnych elementów wewnątrz pomieszczeń może pojawić się nieestetyczna i groźna dla zdrowia pleśń – dodaje.

Zanim rozpocznie się budowa
Kiedy budowa jest zakończona, na poprawienie błędów skutkujących powstaniem mostków termicznych może być już za późno. – Kluczowym działaniem pozwalającym uniknąć „zimnego problemu” jest odpowiedni wybór materiałów budowlanych – mówi ekspert Termalica. – Aby cieszyć się ciepłym i przytulnym domem niezależnie od pory roku, powinniśmy zwrócić uwagę na materiały o wysokiej dokładności wymiarowej określanej wartością TLMB, jak na przykład beton komórkowy – dodaje. Wyróżniają się one jednorodnymi, równymi elementami, które są doskonale do siebie dopasowane. Pozwalają wznosić ściany zewnętrzne, konstrukcje nadproży i wieńców charakteryzujące się wysoką termoizolacyjnością. Do ich murowania wykorzystuje się cienkowarstwową zaprawę klejową, która – w przeciwieństwie do tradycyjnych zapraw murarskich – redukuje utratę ciepła między poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi budynku.

Nie tylko ściany
Odpowiedni dobór materiałów budowlanych ma wpływ również na zwiększenie odporności zabudowy otworów drzwiowych i okiennych na wychładzanie. Materiał, z którego wykonane są nadproża, powinien charakteryzować się równie wysoką izolacyjnością termiczną, jak budulec ścian zewnętrznych. – Stosowane w tradycyjnym budownictwie nadproża żelbetowe okazywały się wielokrotnie „zimniejsze” od pozostałej części muru – tłumaczy Jarosław Kwaśniak. – Doskonałą alternatywą dla nich są elementy nadprożowe wykonane z betonu komórkowego, które dzięki wysokiej termoizolacyjności ograniczają możliwość wystąpienia mostków cieplnych. Nie wymagają one także dodatkowego szalowania, docieplenia ani zbrojenia, co znacznie przyspiesza budowę i obniża jej koszty – dodaje.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry