Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ruukki wprowadza na rynek pierwszy na świecie dach dla domów jednorodzinnych wykorzystujący energię słoneczną

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Ruukki jest pierwszą na świecie firmą, która wprowadza cechujący się elastycznym projektem dach dla typowego domu jednorodzinnego, umożliwiający wykorzystanie energii słonecznej. Nowy produkt dachowy to Ruukki Classic Solar Thermal Roof, który zaprojektowano z myślą o generowaniu energii

zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i ogrzewania domu. Dzięki systemowi Ruukki, zintegrowany kolektor słoneczny łączy się z dachem Ruukki Classic w praktycznie niewidoczny dla oka sposób bez potrzeby montowania oddzielnych kolektorów. Ruukki Classic Solar zwiększa efektywność energetyczną budynku.

„Dach, który wykorzystuje energię słoneczną, stanowi dobry przykład specjalistycznej wiedzy Ruukki w zakresie różnorodnych rozwiązań dachowych. Classic Solar Thermal Roof zwiększa efektywność energetyczną budynku, co z kolei zwiększa wartość takiego obiektu. Poza tym, wykorzystywanie ciepła słonecznego jako źródła energii świadczy również o ekologicznej postawie,” mówi Ari Vouti, wiceprezes ds. produktów dachowych dla budownictwa mieszkaniowego w Ruukki.

Dach słoneczny obniża rachunki za energię
Ciepłą wodę dla potrzeb domowych można podgrzewać przy pomocy energii słonecznej przez prawie pół roku. Wiosną i jesienią energią słoneczną ogrzewane są pomieszczenia, a w okresie letnim system znacznie usprawnia działanie pomp cieplnych. Po początkowym wydatku, system energii słonecznej generuje praktycznie bezkosztową energię. Oprócz tego, kolektor jest prawie niewidoczny, gdy zostanie w pełni zintegrowany z dachem Classic z rąbkiem stojącym.

Ruukki Classic Solar Thermal Roof to część systemu wykorzystywania energii słonecznej, w skład którego wchodzą zintegrowane z dachem kolektory słoneczne, urządzenia instalowane w pomieszczeniach technicznych domu oraz łączące je rury cieplne. Kolektory słoneczne pokrywają tylko część dachu i montowane na wysokości około 3 m w dół od kalenicy. Słońce podgrzewa płyn w kolektorze, który z kolei podgrzewa wodę w zbiorniku wody użytkowej.

Ciepło generowane przez dach słoneczny zależy od konfiguracji systemu, położenia domu oraz kierunku nachylenia dachu. System produkuje w zasadzie darmową ciepłą wodę dla potrzeb domowych przez cały okres eksploatacji rozwiązania wynoszący 25 lat. Omawiany system jest idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, domków letniskowych oraz niskich budynków z pochyłym dachem. Produkt ten jest obecnie dostępny w Finlandii.

Kolektory słoneczne produkowane są w fabryce Savosolar w Mikkeli, w Finlandii, i posiadają 10-letnią gwarancję. Na dachy stalowe Ruukki Classic udzielana jest 50-letnia gwarancja techniczna. Od czasu wprowadzenia przez Ruukki dachu Classic na rynek w 1997 roku, kilka tysięcy właścicieli nowych lub remontowanych domów wybrało to tradycyjne pokrycie dachowe z rąbkiem stojącym do wykonania dachów swoich domów. Ruukki jest liderem na rynku produktów dachowych w Finlandii.