Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wynajem mieszkań – sposób na biznes

 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Dla jednych to szansa na zachowanie starego, małego mieszkania „na wszelki wypadek” bez konieczności ponoszenia kosztów jego utrzymania. Dla innych wynajem lokali w centrach dużych miast stał się sposobem na dodatkowy biznes, zaś samo mieszkanie traktowane jest tu jako długoterminowa inwestycja.

Mieszkania do wynajęcia – najpopularniejsze rozwiązanie dla młodych
Z tak licznych ofert podnajmu najchętniej korzystają młodzi ludzie, którzy przybywają do wielkich miast na studia lub też w poszukiwaniu lepszej pracy. Im potrzebne są własne cztery kąty na „jakiś czas”, bo sami nie mają pewności, na jak długo w owym mieście pozostaną. Oni też najchętniej wynajmują lokale znajdujące się w centrach, co znacznie ułatwia im możliwość dotarcia na zajęcia lub do pracy. Najchętniej wybierane są tu maleńkie mieszkania, przy czym największą popularnością cieszą się kawalerki. Nie brak też chętnych na lokale średniej wielkości. Tę opcję najczęściej wybierają studenci, którzy wraz z przyjaciółmi decydują się na wspólny wynajem. To dla nich wygodne i zarazem ekonomiczne rozwiązanie, zaś dla właściciela mieszkania możliwość czerpania zysku z wynajmu przez praktycznie cały rok.

Kto i w jaki sposób może zarabiać na wynajmie mieszkania?
Ci, którzy w taki sposób chcą czerpać dodatkowe zyski muszą pamiętać o jednym: to inwestycja długotrwała. Wynajmując lokal na zyski można liczyć dopiero po trzech – czterech miesiącach. Można je osiągnąć tylko wtedy, gdy odpowiednio dokonana zostanie kalkulacja przychodów oraz kosztów. Koniecznie trzeba uwzględnić tu koszty związane z utrzymaniem mieszkania oraz opłaty związane z jego ubezpieczeniem.


Zarabiać w taki sposób może każdy właściciel nieruchomości, po podpisaniu z „klientem” stosownej umowy najmu. Aby czerpać zyski z wynajmu nie trzeba prowadzić własnej działalności gospodarczej. Trzeba jednak z uzyskanych w ten sposób dochodów w odpowiedni sposób rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Można rozliczać się albo według zasad ogólnych, albo płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ważne, by taką działalność prowadzić legalnie i by dopełnić wszelkich formalności.