Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak i dlaczego skracać łańcuchy dostaw żywności?

transport żywności
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Pojęcie łańcucha dostaw odnosi się do drogi, jaką przebywa produkt od dostawcy do klienta docelowego. Obejmuje nie tylko transport wyrobu, ale też wszystkie procesy jego przetwarzania, wzbogacania, pakowania i inne. Na konieczność skracania łańcuchów dostaw żywności zwrócili uwagę między innymi analitycy z portalu https://agronomist.pl/, podkreślając wpływ takich wydarzeń, jak pandemia COVID-19 czy agresja wymierzona w Ukrainę. Przeczytaj i dowiedz się, jakie korzyści z tego wynikają.

Nie zawsze „z daleka” oznacza „droższy”

Nierzadko zdarza się, że na stół konsumenta w Polsce trafiają produkty mięsne z Urugwaju, przyprawione mieszanką ziół z Chin lub Indii. Wbrew pozorom, odległość miejsca tworzenia żywności od jej konsumpcji nie jest ściśle skorelowana z jej ceną detaliczną. W przypadku produktów importowanych w ich cenie zawarty jest transport drogą morską czy koszty inspekcji służb sanitarnych, weterynaryjnych czy kontroli jakości. Jednakże cena nabycia towaru może być na tyle niska, że import będzie mimo wszystko opłacalny. Wiąże się to między innymi z niskimi kosztami produkcji.

Zatem dlaczego warto skracać łańcuchy dostaw?

Skrócenie łańcucha dostaw żywności przyczynia się do: poprawy jakości żywności, zmniejszenia marnotrawstwa, zwiększenia świeżości produktów i poprawy środowiskowych aspektów zrównoważonego rozwoju.

Analizę ekspercką tego zagadnienia znajdziesz tu: https://agronomist.pl/artykuly/skracanie-lancucha-dostaw-w-branzy-rolno-spozywczej. Poniżej korzyści ze skracania łańcuchów dostaw oraz kilka sposobów na jego wdrożenie.

  1.   Lokalni producenci mogą dostarczać świeże produkty bez konieczności długotrwałego transportu.
  2.   Niewielkie farmy miejskie, ogródki społecznościowe czy dachowe ogrody mogą dostarczać świeże produkty spożywcze do pobliskich społeczności.
  3.   Tworzenie bezpośrednich kanałów sprzedaży, takich jak targi rolnicze, sklepy na farmach czy platformy zakupowe online, umożliwia producentom sprzedaż bezpośrednio do konsumentów.
  4.   Wspieranie lokalnych sklepów spożywczych, które nabywają produkty od miejscowych producentów, pozwala na skrócenie trasy dostaw i promowanie lokalnej gospodarki.
  5.   Wykorzystanie zaawansowanych technologii przechowywania, takich jak chłodnie, zamrażarki, systemy utrzymania świeżości i pakowania, może przedłużyć trwałość żywności, umożliwiając dostarczanie produktów na krótsze odległości.

Wprowadzenie tych i innych działań pomoże w promowaniu bardziej zrównoważonego i lokalnego systemu spożywczego.