Uprawa kukurydzy na ziarno cieszy się coraz większą popularności w naszym kraju – w ubiegłym sezonie areał jej uprawy osiągnął rekordowe 1,2 mln ha. Roślina ta ma wszechstronne zastosowanie, wykorzystuje się ją m.in. w przemyśle spożywczym, energetycznym oraz jako paszę dla zwierząt. Niestety ze względu na wysoką zawartość wody, ziarno kukurydzy po zbiorze wymaga odpowiedniego zakonserwowania. Przechowywanie go zbyt mokrego może skutkować jego zagrzewaniem się i psuciem. Jak zatem bezpiecznie przechowywać zebrany plon?
Kukurydza jako pasza dla zwierząt gospodarskich
Ziarno kukurydzy może zostać wykorzystane do skarmiania zwierząt takich jak bydło, trzoda chlewna oraz drób. Ze względu na rodzaj wytwarzanej z niej paszy, po zbiorze możemy zebrane ziarno poddać procesowi suszenia lub je zakisić. Wysoka smakowitość kukurydzy sprawia, że ziarno chętnie jest pobierane przez spasane nią zwierzęta. Uwzględniając dawkę pokarmową, należy pamiętać o tym, że kukurydza – w porównaniu do innych zbóż – jest jedną z najbardziej kalorycznych pasz. Wynika to z wysokiej zawartości łatwo strawnych węglowodanów oraz niewielkiej ilości włókna surowego. Z kolei uboższa jest o białko, o niskiej zawartości aminokwasów egzogennych – w szczególności lizyny oraz tryptofanu. Zrekompensować to można, zwiększając ilość składnika wysokobiałkowego– np. śruty sojowej. Zdrowe rośliny kukurydzy nie zawierają substancji antyodżywczych. Uważać należy na choroby grzybowe powodowane przez patogeny z rodzaju Fusarium oraz Aspergillus, które wytwarzają szkodliwe dla zdrowia ludzi oraz zwierząt metabolity – tzw. mykotoksyny.
Suszone ziarno kukurydzy
Niesprzyjające dosychaniu ziarna na polu, warunki pogodowe panujące w okresie zbioru kukurydzy na ziarno sprawiają, że w momencie żniw zawiera ono nierzadko więcej niż 25–30% wody. Najszybszym sposobem konserwacji ziarna kukurydzy jest jego osuszenie tuż po zbiorach, do bezpiecznej wilgotności na poziomie 14%. Niestety stale rosnące ceny paliw i energii nie pozostają bez wpływu na koszty suszenia płodów rolnych. Chociaż ceny były wysokie już w poprzednim sezonie, w tym roku wzrosły o kolejne 30%. Sprawdź, ile Ile kosztuje suszenie kukurydzy! Pamiętaj, że wybór odpowiedniej metody suszenia kukurydzy pozwala obniżyć kosztochłonność tego procesu, a tym samym zwiększyć rentowność produkcji.
Kiszone ziarno kukurydzy
Znacznie tańszą metodą konserwacji zebranego ziarna kukurydzy jest jego zakiszanie. Tak przygotowana pasza jest szczególnie polecana hodowcom trzody chlewnej oraz bydła – zarówno opasowego, jak i mlecznego. Nie zaleca się jej jednak podawać drobiu. Technologia tego procesu jest niezwykle prosta. Rozdrobnione, wilgotne ziarniaki najlepiej zakiszać w rękawach foliowych lub jeżeli nie ma takiej możliwości – w betonowych zbiornikach lub workach typu big-bag. Odpowiednie do zakiszania ziarno kukurydzy powinno charakteryzować się wilgotnością na poziomie 25-35%. Tak przetworzone ziarno może być również wykorzystane jako surowiec do produkcji bioetanolu.
Kiszone rozdrobnione kolby kukurydzy
Zakiszać możemy również całe kolby kukurydzy, metodę tę nazywamy jako CCM (ang. corn–cob–mix). Niewątpliwą jej zaletą jest bardzo dobre wykorzystanie wyprodukowanego przez rośliny plonu. Po pierwsze – nie dochodzi do dużych strat w trakcie zbioru. Ponadto wykorzystywane są wszystkie ziarna, również te niewystarczająco dojrzałe, występujące najczęściej na wierzchołkach kolb. Pasza ta dobrze sprawdza się w przypadku żywienia trzody chlewnej – tuczników, warchlaków oraz loch.