© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najpopularniejsze rodzaje diet

catering dietetyczny
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do utrzymania prawidłowej wagi i dobrej kondycji zdrowotnej. Na świecie istnieje wiele rodzajów diet: jedne są charakterystyczne dla danych populacji, a inne, opracowywane przez specjalistów z zakresu żywienia, zdobywają popularność wśród osób na całym świecie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje diet stosowane w społeczeństwie?

Dieta śródziemnomorska

Jednym z najpopularniejszych sposobów odżywiania jest dieta śródziemnomorska. Badania wykazują, że mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego są jedną z najzdrowszych populacji, więc wiele osób „kopiuje” ich zasady żywieniowe. Jadłospis w diecie śródziemnomorskiej opiera się na warzywach i owocach, które obecne są w każdym posiłku. Na talerzu często goszczą ryby i owoce morza, które doprawiane są ziołami. Źródłem zdrowego tłuszczu jest przede wszystkim oliwa z oliwek, którą dodaje się do niemal każdej potrawy. Ze względu na wysoką zawartość błonnika posiłki charakterystyczne dla tej diety są dość sycące. Dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na długość życia i pomaga cieszyć się zdrowiem nawet w podeszłym wieku. Pozwala także zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta niskowęglowodanowa

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się diety niskowęglowodanowe. Wywracają one niemal do góry nogami piramidę żywieniową – produkty bogate w węglowodany, takie jak pieczywo, makarony i ziemniaki, zastępowane są w nich produktami bogatymi w tłuszcz i białko: mięsem, rybami, jajami i serem. Dopuszczalne są także warzywa i owoce o niskiej zawartości węglowodanów. Wyróżnia się kilka rodzajów diet niskowęglowodanowych, które różnią się między sobą ilością kalorii pochodzących z węglowodanów. I tak dieta ketogeniczna dopuszcza tylko 10% kalorii z węglowodanów, dieta niskowęglowodanowa (low carb) – od 10 do 25%, a dieta średniowęglowodanowa (moderate carb) – od 26 do 45%. Właściwie zaplanowana dieta niskowęglowodanowa może przyczynić się do znacznej utraty wagi.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska jest bardzo popularna na świecie – mięsa nie je na przykład około 40% mieszkańców Indii, czyli ponad 500 milionów osób. Przyjmuje różne formy: od typowego wegetarianizmu przez laktowegetarianizm (wyłącza z jadłospisu także jaja) po weganizm (wyklucza wszystkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego). Jeśli chcesz jeść smacznie i zdrowo zgodnie z zasadami wegetarianizmu, dobrym wyborem będzie dieta pudełkowa, którą oferuje na przykład catering dietetyczny Kukuła Healthy Food. Każdego dnia otrzymasz zestaw zbilansowanych, bezmięsnych posiłków o wybranej kaloryczności, który pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej masy ciała lub zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wpłynie także korzystnie na Twoje samopoczucie.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry