Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wygląda produkcja wody gazowanej w syfonie

produkcja wody gazowanej
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Wiadomo, że woda nasycana dwutlenkiem węgla orzeźwia i wspomaga trawienie. Ale tylko nieliczni wiedzą, jak wygląda proces produkcji wody gazowanej w syfonie i jak ciekawa jest jej historia. Dziś nadal ma ona zwolenników, choć dostępna jest jedynie w specjalistycznych sklepach. Czy warto zainteresować się taką wodą ze względu na jej walory smakowe i korzystny wpływ na organizm?

Woda gazowana – historia, właściwości i zalety

Historia wody gazowanej zaczęła się w latach 70. XVIII wieku, kiedy angielski chemik Joseph Priestley, starając się poprawić walory smakowe zwykłej wody, nasycił ją dwutlenkiem węgla, powstałym z połączenia kwasu i sody. Eksperyment był udany i w wkrótce pojawiła się nowa nazwa – „woda sodowa”. Trzeba było jednak znaleźć sposób, aby bąbelki nie ulatniały się z wody zbyt szybko. Minęło kilkadziesiąt lat i we Francji skonstruowano syfon – urządzenie, w którym zachodzi proces saturacji, czyli nasycenia wody gazem, zmieniający jej smak. Syfon to także butla-opakowanie, służąca do przechowywania powstałej w ten sposób wody gazowanej. Po latach rozwiązanie to stało się bardzo popularne, a puste syfony można było za niewielką opłatą wymieniać w sklepach na pełne. Oprócz wygody oraz walorów smakowych, woda gazowana produkowana w syfonie ma także inne zalety – jest dobrym antidotum na niestrawność i zaparcia. Ponadto wspomaga wchłanianie magnezu i wapnia, pierwiastków ważnych, których deficyt może mieć negatywny wpływ na organizm.

Woda gazowana w syfonie – jakich zasad należy przestrzegać przy produkcji?

Nie każda woda nadaje się do tego, aby poddać ją procesowi saturacji i oferować konsumentom. Ta przeznaczona do produkcji wody gazowanej w syfonie, musi być dobrej jakości i pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Oznacza to, że powinna być całkowicie wolna od zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, a jej czystość musi być weryfikowana przez specjalistów na każdym etapie. Z tego powodu, decydując się na dystrybuowaną wodę gazowaną, lepiej zamawiać ją u sprawdzonych producentów wody w syfonie, takich jak Cabana z Białogardu.

Dopiero po zbadaniu wody i stwierdzeniu, że nadaje się do wykorzystania, jest ona mocno nasycana dwutlenkiem węgla. Dzięki temu, nie straci szybko gazu i zachowa doskonały smak oraz wszystkie właściwości prozdrowotne przez wiele dni. Doświadczeni producenci wody gazowanej w syfonie zapewniają, że od przestrzegania tych zasad zależy, czy utrzyma ona wysoką jakość i nadal będzie cieszyć się zainteresowaniem konsumentów.