Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Uprawa kapusty

Uprawa kapusty
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Kapusta to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce i na świecie. Nam Polakom ciężko wyobrazić sobie bez niej większość dań z tradycyjnej kuchni, Świąt Bożego Narodzenia bez niej, bez bigosu, bez pierogów z kapustą i innych. Jest wiele rodzajów kapusty: biała, czerwona, pekińska i włoska. Aby zbierać obfite plony należy odpowiednio dobrać otoczenie do uprawy każdej z nich. Z jednej strony należy zwrócić uwagę na panujący na danym terenie klimat, z drugiej strony na glebę, która się tam znajduje.

Wymagania klimatyczne do uprawy kapusty

Warzywa kapustne lubią długą ekspozycję na światło przy zachowaniu średnich dobowych temperatur wahających się w przedziale 15-20°C. Brak światła nie służy wzrostowi tych roślin. Nie powinny być sadzone w miejscach stale zacienionych, ponieważ może to spowodować, że główki będą wybielone i o obniżonej zdatności do spożycia. Przestają one rosnąć zarówno jak temperatura jest niższa niż 5°C i wyższa niż 35°C. Jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura ok. 25°C, to rośliny rosną bardzo powoli, wydają niższy plon, a dodatkowo główki kapusty są słabo związane.

Gdzie uprawiać kapustę – o wymaganiach glebowych

Aby kapusta prawidłowo rosła, potrzebuje dobrej jakości gleby. Do uprawy kapusty najlepiej sprawdzają się gleby piaszczysto-gliniane, czarnoziemy, gleby bielicowe oraz mady. Są one wilgotne, żyzne i mają odpowiedni poziom próchnicy. Ewentualnie można zdecydować się na uprawę kapusty na ziemiach torfowych, ale tylko jeśli chodzi o uprawy późne i średnio późne. Nie zaleca się uprawy na ziemiach zbyt ciężkich, lekkich, piaszczystych, zimnych oraz kwaśnych. Z racji tego, że kapusty są wrażliwe na niedobory wody, powinno się je uprawiać na obszarach o dużej ilości opadów przekraczających 600 mm rocznie. Właściwe pH gleby wynosi od 6,5 – 7,3 dla gleb mineralnych, od 6,0 – 6,5 dla torfowych.

Nasiona najlepiej wysiewać pod koniec stycznia i w pierwszej połowie lutego przez 7-8 tygodni pod przykryciem lub w szklarni. Wynika z tego, że rozsadę do gruntu wsiewa się pod koniec marca lub w połowie kwietnia. Jeśli chodzi o kapustę średnio wczesną, wysiewa się ją na koniec marca lub początek kwietnia, a rozsadę do gruntu wsiewa się w drugiej połowie maja.