Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zaufany dostawca mięsa jako podstawa funkcjonowania lokali gastronomicznych

mięso od zaufanych dostawców
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Lokale gastronomiczne zajmują się przygotowywaniem oraz sprzedażą różnego rodzaju posiłków. Często oferują one także dania mięsne, które powinny być przygotowywane na bazie wysokiej jakości mięsa. W tym celu warto korzystać z usług zaufanych dostawców mięsa, którzy oferują świeże i certyfikowane produkty mięsne. Poniżej sprawdzamy, czym charakteryzuje się mięso od zaufanych producentów i jakie rodzaje mięs można kupić. Zachęcamy do lektury.

Charakterystyka mięsa pochodzącego od zaufanego dostawcy

Dobre mięso powinno mieć nie tylko wyrazisty smak, ale też wysoką jakość i świeżość. Dzięki temu mięso będzie bezpieczne dla zdrowia i wpłynie na smak potrawy. Lokale gastronomiczne powinny wybierać wyłącznie mięsa pochodzące od zaufanych producentów. Charakteryzują się one doskonałymi walorami smakowymi, a dodatkowo są całkowicie naturalne.

Mięsa pochodzące od sprawdzonych dostawców często są też certyfikowane. Najczęściej są to certyfikaty BRC, czy też IFS. Określają one warunki produkcji mięsa, a co najważniejsze- potwierdzają, że mięso spełnia wszelkie jakościowe normy europejskie. Ponadto dają one gwarancję, że mięso jest produkowane i pakowane zgodnie z obowiązującymi standardami.

Warto dodać, że mięsa pochodzące od zaufanych producentów zapewniają też doskonały smak potrawom i umożliwiają przygotowywanie różnego rodzaju dan. Co więcej, świeże mięsa są podstawą sprawdzonych lokali gastronomicznych, które chcą zapewnić swoim klientom najwyższą jakość serwowanych dań. Jednym ze sprawdzonych dostawców certyfikowanych mięs, jest producent Starmeat.

Jakie rodzaje mięs oferują zaufani producenci mięsa?

Jak wiadomo, do przyrządzenia potraw mięsnych niezbędne jest użycie różnego rodzaju mięs, które pozwolą przygotować smaczne i aromatyczne danie. Zaufani dostawcy oferują najwyżej jakości produkty, takie jak na przykład:

  • mięso drobiowe,
  • mięso z indyka,
  • mięso na burgery,
  • mięso na pasztet,
  • mięso typu baader,
  • mięso oddzielone mechanicznie,
  • mięso na karmę dla zwierząt.

Wyżej wymienione produkty mięsne mają najwyższą jakość potwierdzoną certyfikatami i można je wykorzystać do przygotowywania: kotletów, parówek, farszów, czy nawet karmy dla zwierząt. Co więcej, mięso pochodzące od zaufanych dostawców jest też bogate w dużą ilość cennych składników odżywczych i witamin. Warto dodać, że wysokiej jakości mięso jest też pozbawione sztucznych dodatków i ulepszaczy smaku. Dzięki temu zachowuje ono swój cenny smak i może być bezpiecznie spożywane zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta.