© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Silosy zbożowe - jak je wyposażyć

Silosy zbożowe
 |  Redakcja  |  Branża spożywcza

Większość nowoczesnych gospodarstw rolnych korzysta już z konstrukcji przeznaczonych do magazynowania i przechowywania produktów sypkich, czyli tzw. silosów zbożowych i paszowych. Należy pamiętać, że jeśli chcemy, żeby takie magazyny działały poprawnie, to warto zainwestować we właściwe wyposażenie. To właśnie dzięki niemu przechowany produkt przez długi czas zachowuje odpowiednią jakość. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja, transport czy dosuszanie przechowywanego materiału. Silos zbożowy, który nie posiada takiego wyposażenia może sprawić, że produkt straci na wartości, poprzez obniżoną jakość, a i sam proces magazynowania znacznie się skróci. Dodatkowo – pasza czy zboże może zostać zaatakowane przez wilgoć, pleśń czy szkodniki i drobnoustroje.

Bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu silosów są odpowiednie urządzenia transportowe, zapewniające właściwy załadunek i rozładunek. Do transportu ziarna można wykorzystać: wygarniacze, przenośniki taśmowe lub łańcuchowe czy wewnętrzne, podnośniki kubełkowe, kosze przyjęciowe i rury transportowe. Wszystkie te elementy powinny być wykonane z solidnych i trwałych materiałów – stali dobrej jakości o odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym. W tym obszarze istnieją dedykowane rozwiązania zarówno jeśli chodzi o silosy lejowe jak i płaskodenne.

Silos zbożowy

Kolejnym istotnym elementem jaki muszą mieć na wyposażeniu zbiorniki na zboże, czy to lejowych, czy płaskodennych – jest zapewnienie właściwej wentylacji i odpowiedniego dosuszania przechowywanego produktu. Powinniśmy zamontować wentylator o odpowiedniej mocy, który będzie przebijał przez ziarna duże masy powietrza. Zatem takie działanie nie tylko schłodzi ziarno, ale także jest dosuszy, co zapobiegnie powstawaniu wilgoci, a także rozwojowi grzybów i pleśni. Wentylator w połączeniu z nagrzewnicą zapewnia najlepszy efekt, gdyż podstawowym zadaniem nagrzewnicy jest właśnie dosuszenie ziarna.

Każdy nowoczesny silos zbożowy powinien być wyposażony w dedykowany dla niego mechanizm kontrolny. Urządzenia sterujące odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego tak ważna jest ich jakość. Taki system sterujący powinien zostać indywidualnie dopasowany do danego silosu, z tego względu powinno się go projektować na zamówienie, a jego montaż i instalację pozostawić osobom wykwalifikowanym. Właściwa instalacja gwarantuje bezproblemowe użytkowanie i zarządzanie silosem, ponadto pozwala na łatwiejsze podłączenie innych potrzebnych maszyn. Dzięki niemu łatwo wykryjemy każdą usterkę czy awarię.

Zdjęcia: pexels.com, unsplash.com

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry