Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastosowanie kukurydzy w celach pastewnych. Kiedy i dlaczego warto?

kukurydza pastewna
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Kukurydza, znana również jako "król zbóż", nie tylko odgrywa kluczową rolę w ludzkiej diecie, ale również pełni istotną funkcję w żywieniu zwierząt hodowlanych. To wszechstronne zboże jest szeroko wykorzystywane jako składnik pasz dla zwierząt gospodarskich, zapewniając im nie tylko energię, ale także niezbędne składniki odżywcze. Kukurydza występuje w kilku gatunkach, które różnią się między sobą właściwościami i zastosowaniem. Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest kukurydza zwyczajna. Jest przeznaczona przede wszystkim do upraw rolniczych. Kukurydza to roślina łatwa w uprawie, uważana za produkt na paszę wysokiej jakości. Jakie korzyści przynosi jej uprawa w celach pastewnych?

Korzyści wynikające z uprawy kukurydzy pastewnej

Kukurydza pastewna jest drugą, po pszenicy, rośliną uprawianą na szeroką skalę. Wynika to z jej wszechstronnego zastosowania. Używa się jej nie tylko do produkcji paszy dla zwierząt, ale także jako surowiec energetyczny i przemysłowy. Jest to także roślina produkująca najwięcej ziarna.

Jeśli chodzi o produkcję paszy dla zwierząt, z kukurydzy pastewnej wytwarza się kiszonkę, która stanowi wartościowy pokarm dla bydła. – Kiszenie rośliny pozwala uzyskać zakonserwowany pokarm stosowany w ciągu całego roku. Nie jest to jednak zbyt dobry sposób obróbki kukurydzy, ponieważ istnieje ryzyko wycieku soków, a poza tym w paszy tego typu zawarte są duże ilości kwasu octowego. Należy zatem przeprowadzić kiszenie we właściwy sposób, aby uzyskać produkt wysokiej jakości — doradza przedstawiciel firmy Małopolska Hodowla Roślin.

Uprawa kukurydzy pastewnej na kiszonkę przynosi jednak wiele korzyści. Zwierzęta żywione produktem dobrej jakości są zdrowe i rzadziej chorują. Żywienie bydła kiszonką jest jednym z nowoczesnych sposobów, który pozwala na pełne wykorzystanie możliwości produkcyjnych zwierząt. Jakość paszy można ustalić już podczas wyboru odmiany kukurydzy przed jej posadzeniem.

Bogate źródło energii

Kukurydza jest jednym z najbardziej energetycznych zbóż, bogatym w węglowodany złożone, takie jak skrobia. Dzięki temu dostarcza zwierzętom niezbędną energię do utrzymania ich codziennej aktywności i funkcji metabolicznych. Właśnie dlatego kukurydza stanowi podstawowy składnik wielu mieszanki paszowych dla bydła, trzody chlewnej oraz drobiu.

Zawiera cenne składniki odżywcze

Poza energią, kukurydza dostarcza również inne ważne składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy i minerały. Zawiera pewne ilości białka, które są istotne dla wzrostu i regeneracji tkanek u zwierząt. Ponadto, jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak fosfor i potas, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt.

Poprawia smak i konsystencję paszy

Dodanie kukurydzy do paszy może również poprawić jej smak i konsystencję, co może zachęcić zwierzęta do spożywania większych ilości pokarmu. Dzięki swojej naturalnej słodyczy kukurydza może uczynić paszę bardziej atrakcyjną dla zwierząt, co może być szczególnie istotne w przypadku zwierząt wybrednych lub w okresach, gdy apetyt jest zmniejszony.

Łatwość uprawy i przetwarzania

Kukurydza jest również ceniona ze względu na swoją łatwość uprawy oraz możliwości przetwarzania. Jest odporna na wiele chorób i szkodników, co czyni ją stosunkowo łatwą w hodowli. Ponadto, może być przechowywana w różnych formach, w tym w postaci ziarna, sproszkowanej mąki kukurydzianej czy też w postaci siana, co umożliwia jej dłuższe przechowywanie i wykorzystanie w różnych mieszankach paszowych.

Podsumowując, kukurydza jest niezwykle ważnym składnikiem paszowym dla zwierząt hodowlanych, zapewniając im nie tylko energię, ale także niezbędne składniki odżywcze. Jej wszechstronne zastosowanie oraz łatwość w uprawie i przetwarzaniu sprawiają, że pozostaje ona niezastąpionym elementem w żywieniu zwierząt w gospodarstwach rolnych na całym świecie.

Kiedy uprawiać kukurydzę?

Kukurydza jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Jedyną przeszkodą w jej wzroście mogą być susza lub podtopienia. Podobnie wygląda kwestia doboru gleby pod uprawę. Roślina  może rosnąć na glebach, których pH wynosi od 5 do 7,5. Należy zapewnić jej natomiast dobre nawodnienie i nasłonecznienie.

Czas wysiewu kukurydzy często określa się na podstawie wzrostu mniszka lekarskiego. Można się go podjąć, gdy roślina zakwita. Okres ten trwa od połowy kwietnia do połowy maja, gdy gleba ma temperaturę minimum 8°C. Zaleca się jednak siew wczesny, czyli w drugiej połowie kwietnia, gdyż z reguły rośliny lepiej radzą sobie z suszą. Siejąc kukurydzę pastewną, należy zadbać o:

  • głębokość siewu,
  • odstępy pomiędzy rzędami,
  • odpowiednie nawożenie.

Kukurydzę można siać bezpośrednio do gruntu lub uprawiać z rozsadu. Drugi sposób polega na umieszczaniu kiełków w szklarni w wyższej temperaturze. Takie działanie skraca okres wegetacji i może przyspieszać zbiór o około 3 tygodnie. Kukurydzę z rozsadu umieszcza się w gruncie w połowie maja. Zwykle ostatnie wiosenne przymrozki w tym czasie ustępują.