© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przepis na długowieczność? Kuchnia japońska

Kuchnia japońska
 |  Redakcja  |  Branża spożywcza

Bazuje na ryżu, rybach, owocach morza i warzywach - dlatego kuchnia japońska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Proponowane przez nią potrawy są nie tylko wartościowe, ale także pyszne i niezwykle aromatyczne. Trudno się dziwić, że posiada ogromne rzesze fanów na całym świecie. Najbardziej znaną potrawą japońską jest oczywiście sushi, ale oczywiście ma ona znacznie więcej do zaoferowania.

Odżywcza, lekka i bardzo zdrowa

Japonia, to państwo wyspiarskie, dlatego w jej kuchni dominują ryby i owoce morza. Ich bogactwo w diecie Japończyków przekłada się na wysoki średni wiek życia, dobre zdrowie, świetną kondycję i - nie da się ukryć - niewielki odsetek osób otyłych. Kuchnia japońska, to więc świeżo złowione ryby oraz ryż z dodatkiem warzyw. Potrawy te cechuje także prostota. Nie znajdzie się w nich tłustych dodatków, nie są też poddawane długiej obróbce termicznej. Ma być lekko i zdrowo, a przy tym przygotowane szybko i łatwo. Wystarczy powiedzieć, że typowy japoński posiłek składa się z zupy miso (tradycyjny bulion z pastą z fermentowanej soi), miski ryżu, porcji marynowanych warzyw oraz najczęściej ryby lub nieco rzadziej mięsa (kurczaka lub wieprzowiny). Szczególne miejsce w japońskiej kuchni zajmuje ryż - uprawia się tam kilka tysięcy jego odmian. W zależności od jego gatunku, przygotowuje się z niego sushi, krakersy, ciasteczka, desery, a nawet wino.

Sushi - moda, która opanowała cały świat

Tradycyjne, japońskie potrawy są niskokaloryczne - ubogie w tłuszcz, ale bogate w białko oraz witaminy i minerały. Co ciekawe, mimo że są niezwykle aromatyczne, do ich przygotowania nie używa się zbyt wielu przypraw. Dobrym przykładem jest choćby japoński klasyk, który podbił podniebienia ludzi na całym świecie. Mowa oczywiście o sushi, które od wielu lat króluje na szczycie najbardziej modnych dań. Gotowany ryż z dodatkiem ryby, owoców morza czy warzyw, owinięty w wodorosty (czyli nori), to kwintesencja japońskiego smaku. Sushi podaje się towarzystwie niezwykle mocnego chrzanu (wasabi) i sosu sojowego, a pomiędzy kolejnymi porcjami przekąsza się marynowany imbir. Przygotowanie dobrej jakości sushi, to prawdziwa sztuka. Trzeba też wiedzieć, że podczas jego jedzenia istnieje wiele reguł, do których Japończycy przywiązują dużą wagę. Zgodnie z etykietą jedzenia sushi np. każdy kawałek należy wkładać w całości do ust, nie wolno go stopniowo nadgryzać ani tym bardziej napoczętego odkładać na talerzyk.

Coś na słodko? Pyszne desery

O ile japońskie przystawki i dania główne są dość powszechnie znane, nieco mniej wiadomo o deserach. A są one naprawdę słodkie i oryginalne. Nie będzie też niespodzianką, że w wielu z nich występuje ryż. Jak choćby w dango mitarashi, czyli kulkach ryżowych w słodko-słonym syropie. Kuleczki tradycyjnie przygotowuje się z mąki ryżowej i wody, sos - z sosu sojowego i cukru. Dango najczęściej można spotkać nabite na długie wykałaczki - przypominają szaszłyki. W bardzo podobny sposób powstają inne słodkości - ciasteczka ryżowe Mochi. Są one nadziewane różnymi, słodkimi dodatkami (dawniej tradycyjną pastą anku, obecnie coraz częściej jest to krem czekoladowy). Dzięki stosowaniu barwników spożywczych, Mochi są kolorowe i bardzo atrakcyjne wizualnie. Wśród japońskich deserów warto też wymienić galaretkę Yokan oraz placki Dorayaki. Kuchnia japońska, to całe bogactwo oryginalnych kompozycji, które coraz częściej lądują na naszych stołach. Warto spożywać je jak najczęściej, wspomagając w ten sposób swoje zdrowie.

  Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Gold Sushi - Sushi dostępne w Warszawie

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry