© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wędliny naturalne - co warto na ten temat wiedzieć?

Wędliny naturalne
 |  Redakcja  |  Branża spożywcza

Większość ludzi nie wyobraża sobie codziennej diety bez przynajmniej odrobiny mięsa. Najchętniej kupowane są smaczne wędliny, z których następnie przygotowywane są kanapki lub sałatki. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w swoim składzie mogą one zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia. By temu zapobiec, należy sięgać po domowe wędliny, powstałe z najlepszej jakości mięsa, doprawione naturalnymi przyprawami.

Dlaczego warto jeść wędliny naturalne?

Walory smakowe są istotne przy wyborze wędlin. Zdrowe wędliny też je posiadają, przez co nie sposób przejść obok nich obojętnie. Powszechnie dostępne, cechują się zarówno przyjemnym aromatem, jak i smakiem. Są pozbawione w składzie sztucznych wypełniaczy, które mają wpływ na ludzkie zdrowie. Część producentów, od których dostarczane jest mięso na wędliny, umieszcza informacje na temat sposobu karmienia zwierząt. Dla każdego, świadomego konsumenta jest to istotna kwestia. Najtańsze, a zarazem złej jakości wędliny są najczęściej produkowane z mięsa zwierząt, karmionych paszą słabej jakości. Kontrowersyjne są także antybiotyki, którymi zdarza się faszerować zwierzęta. Na opakowaniu wędliny należy szukać informacji w stylu "chów bez antybiotyków". Jeżeli pojawiają się wątpliwości odnośnie powstania wędliny, warto poprosić o pomoc sprzedawcę. Jego obowiązkiem jest poinformowanie o składzie produktu  interesującego klienta. 

Naturalne wędliny - gdzie ich szukać? 

Dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością. Niestety tego typu sklepy nie występują w każdym mieście i nie wszyscy mają dostęp do tych towarów. Ceny wędlin w tych miejscach bardzo często są wysokie, co zniechęca do ich zakupu. Zdarza się, że ciężko bywa także z ich dostępnością i by móc je zakupić, należy wcześniej dokonać stosowanego zamówienia u sprzedawcy.

W wielu sklepach spożywczych, na szczęście, można otrzymać wysokiej jakości wędliny. Trzeba tylko zwracać uwagę, od jakiego dostawcy pochodzą, poczytać o nim w internecie, zapoznać się z jego sposobem produkcji mięs. Cena wędliny naturalnej zawsze jest nieco wyższa od ceny wędliny zawierającej substancje szkodliwe dla zdrowia. Jeżeli klient ma dostęp do kupna produktów od lokalnych rzeźników, warto nabyć wędlina u źródła. Dzięki temu może sporo zaoszczędzić.

Jak rozpoznać wędlinę naturalną bez chemii?

Zasada - im mniej, tym lepiej świetnie się sprawdza w trakcie tego typu zakupów. Od rodzaju wędliny zależy skład oraz użyte do niej mięso. Najzdrowszy wyrób wędliniarski musi zawierać: 

  • Mięso - drobiowe, wieprzowe, wołowe, bądź ich mieszankę. Im więcej znajduje się w nim mięsa na 100g, tym lepiej;
  • Solankę - w składzie szynki, ale jej ilość nie może przekraczać 10%. 

W tym miejscu warto nadmienić o dodatkach, jakie w dobrej jakości wędlinie znaleźć się nie powinny. Są to:

  • Białko sojowe, błonnik, skrobia roślinna - wędlina zawierająca te substancje odznacza się niską jakością;
  • Gumy roślinne, karageny - żele roślinne, poprawiające konsystencję wyrobu. Jeżeli klient zauważy je w składzie wybranego mięsa, może mieć pewność, że trzyma w rękach produkt z dużą zawartością solanki. To oznacza, że jest on słabej jakości.
  Więcej informacji
Artykuł przygotowany został we współpracy z firmą Wędliny z Dębiny przygotowującą mięsa na różne okazje.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry