Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pasteryzacja jako etap produkcji lodów

Produkcja lodów
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Produkcja lodów nie jest skomplikowanym procesem, jeśli posiada się odpowiednie maszyny. W działalności cukierni oraz lodziarni asortyment w postaci tych słodkich deserów jest uwielbiany przez wszystkich i bardzo chętnie nabywany. Aby jednak lody mogły wyróżniać się smakiem niezbędna jest ich pasteryzacja, do której potrzebny jest pasteryzator. Na czym polega ten etap produkcji i jakie ma znaczenie w całym procesie?

Na czym polega pasteryzacja?

Pasteryzacja to jeden z najważniejszych etapów produkcji lodów, który należy do metod obróbki termicznej. Polega na ogrzaniu mieszanki składników do około 70 – 85 stopni Celsjusza, a następnie schłodzenie jej do około 4 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby górna granica temperatury nie przewyższyła 100 stopni. Całość procesu trwa około 2 godzin.

Pasteryzacja jest niezbędna w procesie tworzenia lodów z kilku powodów:

  1. Umożliwia eliminację większości szkodliwych mikroorganizmów, w tym bakterii. Jest to możliwe, dzięki odpowiednio wysokiej temperaturze.
  2. Pozwala na dokładne i trwałe połączenie wszystkich składników mieszanki (między innymi cukru i tłuszczu), a także uwodnieniu białek i wzmocnieniu działania stabilizatorów i emulgatorów.
  3. Wpływa na przedłużenie trwałości lodów. Prawidłowo przeprowadzona pasteryzacja zapewnia dłuższy termin ważności lodów, dzięki czemu mogą być dłużej przechowywane. Wpływa to również na ograniczenie wydatków, których zwiększenie bardzo często wynika z konieczności częstego pozbywania się przeterminowanych produktów i zakupu nowych.

O pasteryzacji lodów wypowiada się pracownik firmy MK KOMIAby pasteryzacja spełniła swoje najważniejsze zadania, proces ten musi zostać przeprowadzony w sterylnych warunkach z zachowaniem wszelkich zasad higieny – zarówno w kontekście maszyn, jak i składników mieszanki.

Pasteryzator – maszyna niezbędna do pasteryzacji

Pasteryzator to specjalne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie pasteryzacji. Oferuje go wiele firm mających wyposażenie do lodziarni, dlatego proces produkcji mogą przeprowadzać na pracownicy. Atutem współczesnych maszyn tego typu jest możliwość monitorowania całego procesu pasteryzacji, dzięki specjalnemu panelowi użytkownika.

Wśród asortymentu znajdują się maszyny wielofunkcyjne, które posiadają właściwości pasteryzatorów, frezerów i dojrzewalników. Wówczas w jednym urządzeniu znajduje się kilka innych o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu proces powstawania lodów jest szybszy i łatwiejszy.

Podczas pasteryzacji mieszanka lodowa jest cały czas mieszana, a pasteryzator umożliwia 2 tryby tej czynności:

  • mieszanie szybkie – polega na intensywnym mieszaniu składników,
  • mieszanie wolne – jest mniej intensywne i przeznaczone do delikatnych mieszanek.