© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Branża spożywcza
  • Folia polistyrenowa – dlaczego jest chętnie wykorzystywana w branży spożywczej?

Folia polistyrenowa – dlaczego jest chętnie wykorzystywana w branży spożywczej?

Folia polistyrenowa
 |  Artykuł partnera  |  Branża spożywcza

Wynalezienie plastiku na zawsze zmieniło charakter wielu branż, w tym spożywczej. Powrót do mleka w szklanych butelkach i jogurtów w kartonie wydaje się już praktycznie niemożliwy. Wytrzymałe tworzywo, jakim jest folia PS, doskonale nadaje się do produkcji różnorodnych opakowań. Jest tak uniwersalna, że znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tworzywo sztuczne a bezpieczeństwo i ekologia

Folia polistyrenowa jest powszechnie stosowana m.in. w przemyśle mleczarskim, cukierniczym, lodziarskim, mięsnym, rybnym czy garmażeryjnym. Wykorzystuje się ją do pakowania łatwo psujących się produktów, takich jak mięso, owoce, warzywa czy nabiał. Pandemia koronawirusa sprawiła, że żywność w folii stała się jeszcze bardziej popularna. W ostatnich miesiącach klienci supermarketów wykazywali większe niż zazwyczaj zainteresowanie produktami w opakowaniach z plastiku. Materiał ten zabezpiecza żywność przed działaniem wielu czynników zewnętrznych. Blokuje przenikanie zapachów i chroni przed wilgocią. Dzięki temu pozwala wydłużyć termin przydatności produktu do spożycia i znacznie zredukować ilość marnowanej żywności.

Producenci cenią tworzywo sztuczne za trwałość i niską cenę, a konsumenci za funkcjonalność i wygodę. Odpowiednio posegregowany plastik nie musi być balastem dla środowiska. Opakowania z folii polistyrenowej można przetworzyć i ponownie wykorzystać.

Gdzie zamówić opakowania do żywności z atestami?

Opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą posiadać niezbędne atesty i certyfikaty, które umożliwiają sprzedaż produktów na terenie Polski i Unii Europejskiej. O wymaganiach, jakie muszą spełnić, można przeczytać w Rozporządzeniu (WE) NR 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r., Rozporządzeniu (WE) NR 10/2011 z dnia 12 stycznia 2011 r., a także w Rozporządzeniu (WE) 2023/2006 z dnia 22 grudnia 2006 r.

Producenci żywności chętnie korzystają z usług firm takich jak STARK Partner, która jest nie tylko producentem opakowań, ale także wysokiej jakości folii PP i PS wykorzystywanej m.in. w procesie termoformowania. Pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia ze sztywnej folii powstają opakowania o różnorodnych kształtach. Profesjonalne termoformierki automatyczne i półautomatyczne umożliwiają produkcję pojemników plastikowych na masową skalę. To pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania na realizację zamówienia i szybsze wypuszczenie produktów w nowych opakowaniach na rynek. Klient może wybrać gotowy wzór lub zamówić indywidualny projekt opakowania. Firma realizuje zamówienia zarówno dla dużych podmiotów z branży spożywczej,  jak i lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się np. produkcją lodów rzemieślniczych.

stark.pl
Artykuł powstał we współpracy z stark.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry