W odpowiedzi na rosnące potrzeby polskich przedsiębiorców w zakresie skalowania działalności i rozwijania relacji międzynarodowych, Klub Biznesu na Morzu oraz Polsko-Australijska Izba Handlowa (PACC) zainicjowały współpracę, której celem jest stworzenie trwałej platformy partnerstw międzykontynentalnych. Porozumienie, zawarte podczas oficjalnej wizyty Klubu w Australii, otwiera przed polskimi firmami nowe kanały dotarcia do rynków regionu Azji i Pacyfiku.
Rejs jako model relacyjny B2B
Od 2017 roku Klub Biznesu na Morzu rozwija autorski model networkingu poprzez organizację rejsów gospodarczych, w których udział biorą właściciele firm z różnych branż. Formuła ta – oparta na zaufaniu, czasie i wspólnym doświadczeniu – stanowi skuteczną alternatywę wobec tradycyjnych targów czy konferencji branżowych.
– Współczesny networking potrzebuje jakości, nie ilości. Tworzymy środowisko, w którym relacje mają czas dojrzeć, a rozmowy przekładają się na realne działania biznesowe – komentuje Rafał Wiśniewski, założyciel Klubu.
Dotychczas uczestnicy rejsów odwiedzili m.in. USA, Chiny, Japonię, Nową Zelandię, Brazylię i RPA. W 2025 roku do listy tych krajów dołączyła Australia.
Australia: punkt wejścia na rynki Azji i Pacyfiku
Wizyta Klubu Biznesu na Morzu w Sydney – zorganizowana przy współpracy z PACC, Konsulatem RP oraz PAIH – miała charakter roboczy i relacyjny. Spotkania z liderami australijskiej Polonii oraz lokalnym biznesem zaowocowały wspólną mapą drogową współpracy, obejmującą m.in.:
- bezpośredni udział członków PACC w przyszłych rejsach Klubu,
- integrację środowisk w dedykowanej aplikacji Klubu Biznesu na Morzu,
- utworzenie stałego kanału komunikacyjnego dla wymiany wiedzy rynkowej i rekomendacji,
- wspólne działania eventowe w Europie, Australii i Ameryce Południowej.
Dzięki tej inicjatywie polscy przedsiębiorcy zyskują bezpośredni dostęp do kontaktów w regionie Azji i Pacyfiku, a australijscy partnerzy – wgląd w możliwości inwestycyjne i handlowe w Europie Środkowej.
Skalowanie modelu i dalsza ekspansja
W drugiej połowie 2025 roku Klub planuje rozszerzyć współpracę z organizacjami biznesowymi z Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Celem długoterminowym jest stworzenie elastycznej, międzynarodowej sieci przedsiębiorców, którzy wspierają się w rozwoju transgranicznym.
Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdują się m.in.:
- 1–10 października 2025 – rejs networkingowy z Miami na Karaiby,
- 29 grudnia 2025 – 10 stycznia 2026 – wyprawa noworoczna z Rio de Janeiro przez Brazylię, Argentynę i Urugwaj.
Obie wyprawy uwzględniają zarówno wewnętrzne sesje networkingowe, jak i spotkania z lokalnymi partnerami handlowymi.
– Z każdej podróży wracamy z konkretnymi relacjami i projektami. To format, który realnie przekłada się na sprzedaż, ekspansję i strategiczne alianse – podkreśla Wiśniewski.
Więcej informacji: www.bcatsea.com
Zobacz wideo z rejsu: https://www.youtube.com/watch?v=vMZs1aisJQs&t=94s