ISO 27001 i ISO 22301 – klucz do ochrony danych i stabilności biznesu
Kolejna polska firma przechodzi pozytywnie przeglądowy audyt certyfikujący na zgodność z normą IS0 27001 oraz pozyskuje certyfikat normy ISO22301. To spory sukces firmy Primesoft, który przekłada się na bezpieczeństwo klientów – czyli korzystają wszyscy.
Czym jest norma ISO 27001
W obliczu rosnących zagrożeń cyberbezpieczeństwa, których wachlarz rozpoczyna się od zwykłego phisingu do wyrafinowanych rozwiązań technologicznych złośliwego oprogramowania, wdrożenie standardów ISO 27001 stanowi kluczowy element ochrony wrażliwych informacji przed niepożądanymi działaniami. Dzięki certyfikatowi, klienci będącymi odbiorcami takich systemów jak V-Desk -elektroniczny obieg dokumentów, mogą spać spokojnie i mieć pewność, że dane są bezpieczne i chronione zgodnie z najwyższymi standardami.
Czym jest norma ISO 22301?
Bardzo istotne jest również zapewnienie ciągłości działania elektronicznego obiegu dokumentów. ISO 22301 to międzynarodowa norma określająca wymagania dotyczące Systemu Zarządzania Ciągłością Działania (BCMS- Business Continuity Managaement System)
Ciągłość działania systemu, zarządzanie ryzykiem i minimalizowanie skutków – kluczowe aspekty
Wdrożenie standardów zarówno ISO 27001, jak i zagwarantowanie BCM, czyli zarządzania ciągłością działania to także potwierdzenie zobowiązania firmy do ciągłego doskonalenia procedur i norm składających w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji jak i umiejętność reagowania w sytuacji naruszenia tych zasad.
Dzięki temu firma może zaoferować swoim klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa, co stanowi o jej wiarygodności i profesjonalizmie. Dlaczego jest to tak istotne dla obecnych i przyszłych partnerów takich systemów jak elektroniczny obieg dokumentów V-Desk? Przechowywane w formie cyfrowej dane stanowią złoto XXI wieku i stąd często są celem ataków ze stronnych cyberprzestępców.
Certyfikacja w zakresie ISO 27001 jak i ISO 22301 to nie tylko ugruntowanie pozycji firmy na rynku, ale także gwarancja bezpieczeństwa informacji, powierzanej przez kontrahentów.
Certyfikacja potwierdza wysoką jakości produktów, gwarantujących bezpieczeństwo przetwarzania i przechowywania informacji. Potwierdza również, że dostawca systemu potrafi zarządzać ryzykiem i gwarantuje ciągłość działania w obliczu zagrożenia. Nie można zapominać o tym by na partnera certyfikacji nie wybierać pierwszej lepszej jednostki, a współpracować z audytorami cieszącymi się wysoką renomą.
Dobór partnera audytu, czyli pomiotu certyfikującego nie był dla nas bez znaczenia. Dokonaliśmy starannej selekcji i ostatecznie zdecydowaliśmy się na współpracę z niezależnym audytorem, działający w oparciu o akredytację niemieckiej jednostki DAkks.- mówi Dariusz Jarczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Bezpieczeństwa Informacji firmy Primesoft Polska Sp. z o.o.
By cały mechanizm działał skutecznie musi zostać spełnionych wiele wymogów. Nie wystarczyć zgromadzić pękający w szwach segregator pełen procedur i przepisów. Kluczowym jest wprowadzenie ustanowionych zasad w krwioobieg organizacji poprzez zwiększenie świadomości pracowników.
Na prawidłowe funkcjonowanie systemu składa się wiele czynników. Najważniejszym jest jednak czynnik ludzki, czyli świadomość pracowników działających w oparciu o ustalone procedury. Istotne by prawidłowo analizować i ocenić ryzyko związane z potencjalnymi zagrożeniami. Na koniec nie zapominajmy o cyklicznych działaniach związanych z oceną skuteczności systemu i planowaniu postępowania z ryzykami.