Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Mieszkanie ze spadku - o jakich kwestiach finansowych i prawnych należy pamiętać?

Mieszkanie ze spadku - o jakich kwestiach trzeba pamiętać? Dowiedz się!
Źródło zdjęć: pexels.com
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Otrzymanie mieszkania w spadku wiąże się nie tylko z licznymi korzyściami, ale również z koniecznością spełnienia wielu rozmaitych wymogów prawnych i finansowych. Spadkobierca musi dopełnić formalności związanych z nabyciem nieruchomości, rozliczeniem podatków czy ewentualną sprzedażą lub wynajmem lokalu. Jakie obowiązki wiążą się z dziedziczeniem? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na najważniejsze zagwozdki w tym temacie!

Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku - co trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że sprzedaż odziedziczonego mieszkania wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku dochodowego. Obowiązek zapłaty PIT od zbycia nieruchomości dotyczy sytuacji, kiedy to sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od momentu jej nabycia. W przypadku spadku okres ten liczy się od daty zakupu mieszkania przez spadkodawcę, a nie od momentu jego odziedziczenia. Jeśli więc spadkodawca był właścicielem nieruchomości przez co najmniej pięć lat, to spadkobierca może ją sprzedać bez konieczności płacenia podatku.

Jeśli jednak podatek jest należny, to wynosi on dokładnie 19% od dochodu ze sprzedaży. Na szczęście, można uniknąć jego zapłaty, jeśli pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od zawarcia tej transakcji. Obejmuje ona zakup nowego lokalu, budowę swojego domu bądź spłatę kredytu hipotecznego. Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku jest więc w wielu przypadkach konieczną kwestią, ale nie zawsze musimy go płacić.

Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku - zobacz, kiedy obowiązuje!

Jak uregulować formalności po otrzymaniu mieszkania w spadku?

Warto pamiętać o tym, że przyjęcie spadku wymaga przeprowadzenia odpowiednich procedur prawnych. W pierwszej kolejności musisz uzyskać sądowe stwierdzenie nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza. Jest to absolutnie niezbędne, aby oficjalnie stać się właścicielem nieruchomości. Następnym krokiem jest oczywiście zgłoszenie nabycia mieszkania do urzędu skarbowego

Spadkobiercy z najbliższej rodziny mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że zgłoszą nabycie majątku w ciągu sześciu miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu lub sporządzenia aktu notarialnego. Dzięki temu nie będą oni musieli płacić dodatkowego podatku, co jest niezwykle ważne. Jeżeli mieszkanie było obciążone długami, warto sprawdzić, czy ich przejęcie nie przewyższa wartości nieruchomości - pozwoli to uniknąć niechcianych problemów finansowych w przyszłości. 

W przypadku kilku spadkobierców, obowiązkowe może być przeprowadzenie podziału spadku, który dokładnie określi, kto staje się wyłącznym właścicielem lokalu lub jakie udziały przypadają poszczególnym osobom. Dzięki temu można zniwelować ryzyko niepożądanych nieporozumień, które mają często miejsce właśnie w kwestiach spadkowych.

Jakie dodatkowe koszty mogą wiązać się z dziedziczeniem mieszkania?

Odziedziczenie nieruchomości to nie tylko ogromny zysk i szansa na szybkie wzbogacenie się, ale także konieczność ponoszenia stałych wydatków. Spadkobierca z chwilą otrzymania spadku przejmuje obowiązek opłacania:

  • podatku od nieruchomości,
  • czynszu administracyjnego,
  • ewentualnych zobowiązań związanych z utrzymaniem budynku.

Jeśli mieszkanie było wynajmowane, obligatoryjne jest uregulowanie kwestii związanych z dotychczasowymi lokatorami, aby nie narażać się na żadne niechciane problemy. W przypadku, gdy nieruchomość wymaga remontu, trzeba liczyć się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Warto ponadto sprawdzić, czy w księdze wieczystej nie widnieją żadne hipoteki lub inne obciążenia, które mogą wpłynąć na możliwość swobodnego dysponowania lokalem. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne może okazać się wynajęcie mieszkania niż jego natychmiastowa sprzedaż, szczególnie gdy wartość nieruchomości ma szansę wzrosnąć w przyszłości.