Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Windykacja a mediacja – kiedy warto wybrać alternatywne metody rozwiązywania sporów?

Kancelaria windykacyjna
Źródło zdjęć: Pexels.com
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Czy za każdym razem, gdy zarejestrujemy opóźnienie w spłacie faktury przez klienta, musimy sięgać po zdecydowane rozwiązania? Każdy kontrahent jest inny, dlatego w stosunku do każdego należy stosować inne metody - w tym także mediację. Kiedy warto po nią sięgnąć, a kiedy to właśnie windykacja okaże się optymalnym rozwiązaniem?

Opóźnienia w terminowym regulowaniu zobowiązań - czy zawsze musimy sięgać po stanowcze rozwiązania?

Każdy przedsiębiorca w sposób alergiczny reaguje na doniesienia o tym, że potencjalny kontrahent, z którym chcemy nawiązać współpracę, ma na koncie kilka sytuacji związanych z nieuregulowaniem swoich zobowiązań. Niestety prowadzenie biznesu w Polsce, ale także i w każdym innym kraju obarczone jest ryzykiem doświadczenia takich opóźnień w płatnościach ze strony partnera.

W wielu sytuacjach windykacja to najlepszy sposób na odzyskanie długu. W innych przypadkach doskonale sprawdzi się wezwanie do zapłaty i interwencja sądowa. Jednak nie każde rozwiązanie musi być tak stanowcze, szczególnie jeśli naprawdę zależy nam na tej współpracy i potencjalnie będziemy czerpać z niej długoterminowe korzyści. Mamy alternatywę, a jest nią mediacja.

Mediacja jako alternatywa w rozwiązywaniu sporów finansowych

Czym dokładnie jest mediacja? To proces bezkonfliktowego rozwiązywania sporów, w których główną rolę gra strona trzecia, będąca neutralna i bezstronna. Celem mediatora jest pomóc uczestnikom konfliktu w dojściu do porozumienia, w ramach którego - będąc w temacie odzyskiwania długu - zarówno dłużnik, jak i wierzyciel będą usatysfakcjonowani.

Mediacje stanowią proces oficjalny, uregulowany kodeksem cywilnym, rekomendowany w momencie, w którym postępowanie sądowe nieuchronnie pozostaje jedyną możliwą formą rozwiązania sporu. Mediatorem w sprawach związanych z odzyskaniem długu może być firma windykacyjna, która w rzetelny sposób podejdzie do swojej roli i zaproponuje rozwiązanie, które nieco ułatwi dłużnikowi uregulowanie długu, a przy okazji sam wierzyciel również będzie mógł odzyskać natychmiastowo przynajmniej część swojego wynagrodzenia. Wynikiem mediacji jest ugoda, której obie strony zobowiązują się przestrzegać.

Zalety i wady zastosowania mediacji

Jeśli rozważamy zastosowanie mediacji w procesie odzyskania należności, powinniśmy jeszcze przed zaplanowaniem tego poznać wszystkie zalety i wady takiego ugodowego podejścia do sprawy. Zacznijmy od niewątpliwych korzyści, jakimi są oszczędność finansowa i zachowanie pozytywnych relacji biznesowych z kontrahentem. To dwie najistotniejsze zalety mediacji. Oszczędność finansowa wynika z braku konieczności dodatkowych inwestycji w procesy sądowe lub długotrwałą windykację długu. W obu przypadkach zresztą 99 na 100 współprac biznesowych zakończy się na stałe - w końcu ani dłużnik, ani wierzyciel nie będzie chciał kontynuować toksycznej współpracy.

Mediacja z kolei zapewni nam możliwość dokładnego poznania i zrozumienia sytuacji dłużnika, co pozwoli na rozpoczęcie rzeczowej rozmowy na temat tego, jak rozwiązać dany problem. Takie podejście do tematu z reguły spotyka się z wdzięcznością klientów, którzy w lepszych dla siebie czasach po raz kolejny zdecydują się na współpracę.

A co z wadami? Mediacje niestety nie zawsze doprowadzają do szczęśliwego zakończenia sprawy. W przypadku dłużników celowo unikających regulowania płatności rozmowa może okazać się niedostatecznym motywatorem, a cała mediacja zakończy się fiaskiem.

Windykacja należności - skuteczny sposób na odzyskanie należności

Właśnie na takich klientów, którzy z premedytacją unikają uregulowania płatności, powinniśmy bez zastanowienia zastosować wsparcie firmy windykacyjnej. Takie zdecydowane działania to jedyny sposób na to, by odzyskać należność od klientów, którzy najzwyczajniej w świecie nie chcą rozmawiać i uważają, że w jakiś sposób uchylą się od odpowiedzialności.

W żadnym wypadku nie powinniśmy pozostać bierni wobec takiego zachowania. Doświadczeni windykatorzy DKOW posiadają stosowne doświadczenie, kompetencje i narzędzie, które pozwolą dopasować metodę działania do specyfiki dłużnika i w efekcie odzyskać cały dług. Zawsze jednak warto zrównoważyć chęć dalszej współpracy, utrzymanie relacji i potrzebę szybkiego odzyskania pieniędzy i na tej podstawie zadecydować, co w tym wypadku będzie lepsze - mediacja, czy windykacja.