Poradnik: Jak odzyskać długi od przedsiębiorstw zagranicznych?
Postępowanie windykacyjne to popularny sposób egzekwowania należności od kontrahentów, którzy z różnych powodów nie uregulowali płatności w terminie. W przypadku windykacji krajowej z reguły wystarczy kilka tygodni, by pieniądze trafiły na konto wierzyciela. Sprawa się jednak komplikuje, gdy prowadzimy interesy z firmami zagranicznymi i to właśnie one przestają nam płacić w terminie. Co w takim wypadku zrobić?
Najważniejsze kroki wobec zagranicznego dłużnika
Niesłowni kontrahenci w przestrzeni biznesowej zawsze byli, są i będą obecni i niestety nie dotyczy to tylko naszego, polskiego podwórka, ale także środowiska międzynarodowego. Zwykliśmy wychodzić z założenia, że interesy z firmami zagranicznymi są rzetelne, wolne od nieuczciwych zagrywek, jednak realia pokazują, że udział długów zagranicznych z roku na rok wzrasta.
Co możemy zrobić jako przedsiębiorcy w sytuacji, gdy nasz kontrahent przestał opłacać faktury na czas? Oczywiście proces ściągania takiej należności nie będzie równie prosty, co w przypadku dłużników krajowych, jednak absolutnie nie możemy się poddawać. Najważniejsze z logistycznego punktu widzenia jest ustalenie wiarygodnych danych adresowych dłużnika. Jeśli dłużnik odbiera nasze telefony, sprawa nie jest jeszcze przegrana i być może niedługo całe zamieszanie się wyjaśni. Jeśli jednak kontrahent celowo unika kontaktu, adres przyda nam się do skierowania sprawy na efektywną drogę windykacji.
Czy znalezienie dłużnika za granicą jest trudne?
Jak wspomniano, ustalenie danych adresowych i kontaktowych zalegającego z płatnościami kontrahenta biznesowego będzie dla nas priorytetem. W przypadku firm mamy tę korzystną sytuację, że tego typu dane są powszechnie dostępne w Internecie. Oczywiście dane te powinny być również na dokumentach firmowych - fakturach, umowach i kontraktach, które wcześniej zawarliśmy.
Gdy posiadamy te dane, możemy na początku samodzielnie wysłać pismo ponaglające lub wezwanie do zapłaty, a także kontaktować się telefonicznie by uzyskać wyjaśnienia związane z niezapłaconą fakturą. Nie zawsze jednak mamy gwarancję, że nasze próby przyniosą jakikolwiek skutek. Jeśli nasze próby spełzają na niczym, możemy z czystym sumieniem zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.
Odzyskiwanie długów od zagranicznych przedsiębiorstw - postaw na profesjonalną firmę windykacyjną
Wsparcie profesjonalnej kancelarii windykacyjnej DKOW to następny krok w drodze do odzyskania należności od zagranicznego kontrahenta. Dysponując wiarygodnymi danymi teleadresowymi, profesjonaliści z firmy windykacyjnej są w stanie rozpocząć standardowy proces windykacyjny, uwzględniający transparentne, zgodne z prawem polskim i międzynarodowym działania.
W pierwszej kolejności ustalane są powody opóźnienia. W tym celu niezbędne będzie dokładne poznanie klienta firmowego, jego obecną sytuację finansową, inne spawy windykacyjne lub sądowe i tak dalej. Następnym krokiem jest windykacja bezpośrednia, mająca na celu wynegocjowanie dogodnych dla obu stron warunków spłaty zadłużenia. Skorzystanie z usług windykacji DKOW zapewni nam bezpośredni przelew na nasze konto, bez konieczności trudzenia się z dodatkowymi formalnościami. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy, firma realizuje windykację polubowną, postępowanie sądowe, a finalnie także postępowanie egzekucyjne, którego celem jest zabezpieczenie majątku wierzyciela.
Koszty i czas potrzebny na odzyskiwanie długu z zagranicy
Pozostaje więc pytanie, czy windykacja kontrahentów zagranicznych to proces długotrwały? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Wiele zależy od specyfiki sprawy windykacyjnej, dłużnika, kraju rejestracji firmy i wewnątrzkrajowych regulacji prawnych. W praktyce jednak sprawy te trwają niewiele dłużej niż nasze krajowe procesy windykacyjne. Całość należności może być oddana do naszej dyspozycji już nawet w ciągu kilku tygodni.
Podobnie, jak w przypadku czasu trwania windykacji, koszt usługi windykacyjnej może się różnić w zależności od poziomu skomplikowania sprawy. Uspokajamy jednak - koszt windykacji nie przewyższa znacząco kosztów windykacji krajowej, a w przypadku dużych transakcji międzynarodowych, jest to zaledwie ułamek kwoty, którą możemy jako klienci odzyskać od zagranicznych dłużników.