Jak nowe prawo wpływa na możliwości windykacyjne?
W styczniu 2024 roku w życie weszła ustawa o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Jest to pierwsza w Polsce taka ustawa. Wprowadza ona kilka istotnych zmian w prawie windykacyjnym, które wpłyną na możliwości windykacyjne. O czym warto wiedzieć?
Windykacja długu ma na celu odzyskiwanie długów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Windykacja może być polubowna, sądowa lub egzekucyjna. W szybszym odzyskaniu należności mogą pomóc firmy windykacyjne. Ich działalność została uregulowana przez nową ustawę, która ma na celu ochronę dłużnika przed nieprawidłowościami związanymi z dochodzeniem wierzytelności, takimi jak np. nachodzenie w miejscu pracy czy wchodzenie do mieszkania. Nowa ustawa określa też zasady prowadzenia działalności windykacyjnej, reguluje zawód windykatora oraz zasady nadzoru nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych i windykatorów. Firmy zajmujące się windykacją mają 12 miesięcy na przystosowanie się do nowych standardów i przepisów.
Co regulują nowe przepisy?
Po pierwsze, działania windykacyjne nie będą mogły być podejmowane wobec osób niepełnosprawnych, nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych i starszych niż 75 lat. Dodatkowo dłużnik może odmówić kontaktu z windykatorem poprzez tzw. zgłoszenie sprzeciwu. Sprzeciwu można dokonać w formie pisemnej lub słownej i oznacza to całkowite wstrzymanie prowadzenia sprawy w trybie polubownym. Konsekwencją tego jest to, że wierzyciel nie będzie mógł zaproponować dłużnikowi ugody, umorzenia części zadłużenia czy rozłożenia płatności na raty, tylko będzie musiał od razu skierować sprawę do sądu. Może to wydłużyć całą sprawę, a także wygenerować dodatkowe koszty. Nowa ustawa to też dokładny opis czynności, które można podjąć wobec dłużnika. Ustawa narzuca też terminy, sposoby działania czy konieczność prowadzenia akt windykacyjnych. Windykator przed przystąpieniem do czynności windykacyjnych powinien przeprowadzić wewnętrzne postępowanie mediacyjne.
Kto może zostać windykatorem według nowych przepisów?
Aby wykonywać zawód windykatora trzeba mieć co najmniej 21 lat, posiadać wykształcenie średnie lub wyższe, a także nie być osobą karaną za przestępstwa umyślne. Dodatkowo windykator nie może też sam posiadać długów. Ważna jest również nieposzlakowana opinia oraz potwierdzona badaniami zdolność do wykonywania zawodu windykatora, Ustawa windykacyjna reguluje też, że firma windykacyjna może być spółką akcyjną lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem zakładowym na poziomie minimum 1 mln zł. Wcześniej możliwe było założenie spółki windykacyjnej jedynie w formie spółki akcyjnej. Działalność windykatora będzie regulowana i kontrolowana, a jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu firm windykacyjnych mogą oznaczać karę w wysokości nawet 1 mln złotych, a wprowadzenie dłużnika w błąd grozi wyrokiem 2 lat więzienia. Licencję windykatora będzie można uzyskać na okres 10 lat.
Kiedy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?
Z usług firmy windykacyjnej warto skorzystać jak najszybciej po upływie terminu płatności, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie pełnej kwoty należności. Jakiekolwiek opóźnienie może spowodować, że dłużnik będzie np. próbował zbyć majątek. Dodatkowo im wcześniej rozpocznie się proces, tym większa szansa na odzyskanie należności bez konieczności angażowania sądu. Firmy windykacyjne mogą pomóc w szybszym odzyskaniu pieniędzy, gdyż dysponują odpowiednim doświadczeniem i skutecznymi narzędziami, aby egzekwować należności. Pomoc firmy windykacyjnej będzie przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy nie udało się rozwiązać sporu polubownie. Firma windykacyjna przeprowadzi też wywiad gospodarczy i zbada sytuację dłużnika, aby w przypadku, kiedy dłużnik ma coraz większe kłopoty finansowe, zabezpieczyć interesy wierzyciela np. ustanawiając hipotekę na nieruchomości należącej do dłużnika. Firma windykacyjna może też być bardzo pomocna np. jeśli firma zmaga się z niezapłaconymi fakturami. Skutecznym rozwiązaniem może być tutaj sprzedaż wierzytelności, aby poprawić płynność finansową firmy bez oczekiwania na płatności od dłużników.