ESG to podejście do zarządzania przedsiębiorstwami, które uwzględnia, obok rachunku ekonomicznego, niefinansowe aspekty działalności firmy: kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną i społeczną, przedsiębiorstwa na całym świecie, a szczególnie w Unii Europejskiej, coraz częściej uwzględniają ESG w swoich strategiach i przygotowują raporty niefinansowe pokazujące, w jaki sposób ich działalność wpływa na otoczenie naturalne i społeczności wokół. Raportowanie ESG to zarówno nowe wyzwania, jak i liczne korzyści ekonomiczne oraz wizerunkowe dla firm. Wkrótce będzie dotyczyło pośrednio lub bezpośrednio wszystkich przedsiębiorców unijnych, dlatego warto zrozumieć, na czym polegają jego zasady i jakie wymagania stawia przed firmami.
Trzy filary ESG
Termin ESG odnosi się do trzech filarów zrównoważonego rozwoju. Pierwszy z nich - Environmental, obejmuje działania związane z ochroną środowiska, takie jak zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, zarządzanie zasobami naturalnymi oraz minimalizacja wpływu na bioróżnorodność. Social to odpowiedzialność społeczna, w tym polityka zatrudnienia, prawa pracownicze, warunki pracy oraz zaangażowanie społeczne firmy. Natomiast Governance, dotyczy zarządzania korporacyjnego, obejmując takie aspekty jak struktura zarządu, etyka biznesowa, przejrzystość działań, polityka antykorupcyjna oraz relacje z interesariuszami, takimi jak inwestorzy czy pracownicy.
Ewolucja standardów raportowania
Unijne regulacje dotyczące raportowania ESG przeszły w ostatnich latach istotne zmiany. W 2014 roku wprowadzono dyrektywę NFRD (Non-Financial Reporting Directive), która nakładała obowiązek raportowania niefinansowego na duże jednostki zatrudniające powyżej 500 pracowników i będące placówkami zainteresowania publicznego. Jednak od 2024 roku została ona zastąpiona nową dyrektywą o nazwie CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Nowe przepisy rozszerzają zakres firm zobowiązanych do raportowania oraz wprowadzają jednolite standardy, co ma na celu zwiększenie porównywalności raportów. W praktyce oznacza to, że raporty ESG będą musiały być sporządzane w ustandaryzowanym formacie XBRL i podlegać audytom, podobnie jak raporty finansowe.
Od obowiązku do szansy
Raportowanie ESG będzie wprowadzane etapami – na początku dla dużych podmiotów, na końcu dla najmniejszych. W 2026 r. raport ESG będzie dotyczył już ok. 90% firm sektora MŚP w Polsce. Implementacja zasad ESG w firmie nie powinna być postrzegana wyłącznie jako spełnianie obowiązków regulacyjnych, ale także jako strategiczna szansa na rozwój i wzmocnienie pozycji na rynku.
Raportowanie ESG jest coraz bardziej istotne ze względu na rosnące oczekiwania Klientów, inwestorów oraz instytucji finansowych. Kwestie zrównoważonego rozwoju brane są pod uwagę przez instytucje finansowe, takie jak banki i fundusze inwestycyjne, są elementem przetargów publicznych i ważnym kryterium przyznawania środków unijnych. Zmiany w funkcjonowaniu firmy wynikające z ESG, sprzyjają dobrym warunkom pracy, co wpływa na wzrost zaangażowania i identyfikacji pracowników z firmą. Skuteczne zarządzanie procesami związanymi ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym, wpływa też na budowanie pozytywnego wizerunku firmy i wzmacnia rozpoznawalność marki.
Przygotuj swój biznes
Bez względu na regulacje, warto już w tej chwili myśleć w kategoriach ESG i przygotowywać firmę do raportowania. Duże podmioty mają już często za sobą pierwsze doświadczenia z ESG i raportowaniem w formacie XBRL. Większą pracę do wykonania ma natomiast sektor MŚP. Dla tych firm wsparciem mogą być producenci oprogramowania, których rozwiązania wspierają zbieranie danych z różnych obszarów firmy i pozwalają na generowanie raportów. Rozwiązania Comarch są zgodne z przepisami o ESG i pozwalają na sprawne przygotowanie raportu.
Podsumowując, wdrażanie zasad ESG oraz raportowanie niefinansowe stają się nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnych firm. Niezależnie od sektora czy wielkości przedsiębiorstwa, dostosowanie się do nowych regulacji i oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonego rozwoju przynosi długofalowe korzyści.
Wejdź na https://www.comarch.com/erp/esg/ i dowiedz się jak Comarch wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.