Jak rozliczyć ulgę na fotowoltaikę w PIT i ile można odliczyć?
Posiadacze fotowoltaiki koniecznie powinni pamiętać o tym, aby wypełniając w tym roku swój PIT odliczyć od podatku koszt fotowoltaiki w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Fotowoltaika cieszy się obecnie dużą popularnością, ze względu na możliwość pozyskania taniego prądu. Dodatkowo fotowoltaika jako odnawialne źródło energii to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Działanie fotowoltaiki polega na tym, że energia elektryczna wytwarzana jest z promieniowania słońca. Panele fotowoltaiczne Bielsko Biała pozwolą uzyskać niezależność energetyczną. Energia uzyskana z fotowoltaiki nawet w polskim klimacie pozwoli na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego na energię. Dzięki produkcji własnej energii można uniknąć dużych podwyżek cen prądu. Użytkownicy fotowoltaika bielsko energię pobierają bezpośrednio z instalacji, a powstałe nadwyżki energii mogą sprzedać do sieci energetycznej. Dzięki licznym programom dofinansowania do fotowoltaiki, koszty jej założenia są obecnie znacznie mniejsze, a poniesiony wydatek szybko się zwróci. Wydatki na fotowoltaikę można też odliczyć w zeznaniu podatkowym.
Jak odliczyć fotowoltaikę w PIT za 2023 rok?
Możliwość odiczenia wydatków poniesionych na fotowoltaikę przysługuje jako tzw. ulga termomodernizacyjna. W PIT można odliczyć materiały, usługi i urządzenia związane z termomodernizacją budynku np. zakup i montaż kotła gazowego lub olejowego, wykonanie audytu energetycznego lub analizy termograficznej budynku, zakup i montaż zbiornika na gaz lub olej, zakup materiałów ociepleniowych, wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej, wymianę drzwi oraz okien, zakup i montaż pompy ciepła, zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, zakup i montaż kotła na biomasę (w zależności od lokalnej uchwały antysmogowej) lub na paliwo stałe czy zakup i montaż kolektora słonecznego. Warto pamiętać, że chodzi tu jedynie o wydatki zrealizowane w poprzednim roku podatkowym. Dodatkowo termomodernizacja musi zostać zrealizowana w ciągu 3 lat od daty poniesienia pierwszego wydatku. Niespełnienie tego warunku grozi koniecznością zwrotu ulgi. Od podatku można odliczyć kilka projektów termomodernizacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że do ulgi nie kwalifikuje się wydatek dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wydatek już zwrócony podatnikowi, wydatek odliczony od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie czy uwzględniony przy korzystaniu z ulg podatkowych w rozumieniu ordynacji podatkowej lub jeśli wydatek na fotowoltaikę wliczono w koszty uzyskania przychodu. Korzystając z programu dofinansowania do fotowoltaiki warto wcześniej sprawdzić, na jakich zasadach jest ono przyznawane. W przypadku np. Programu Czyste Powietrze, uzyskane dofinansowanie nie wlicza się w dochód, lecz na jego podstawie można odliczyć wydatki związane z termomodernizacją budynku.
Czy każdy może odliczyć fotowoltaikę w PIT?
Ulga termodernizacyjna dotyczy właściciela lub współwłaściciela nieruchomości mieszkalnej, w tym domu jednorodzinnego , również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, w którym znajdują się nie więcej niż 2 lokale mieszkalne. Budynek nie może być dopiero w budowie. Ulgę można odliczać od dochodu przez 6 lat i może to zrobić każdy ze współwłaścicieli osobno. Trzeba pamiętać o tym, że fotowoltaika musi służyć tylko do użytku domowego, a nie np. do zasilania budynków gospodarczych. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać zarówno osoby, których dotyczy podatek liniowy, jak i ci którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, a także osoby korzystające z ryczałtu. Do rozliczenia ulgi na fotowoltaikę potrzebne jest zachowanie wszystkich faktur potwierdzających wydatki.
Jak odliczenie fotowoltaiki wpłynie na wysokość podatku?
Poniesione wydatki pomniejszą podstawę opodatkowania, a tym samym podatek dochodowy. Maksymalna kwota, którą można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej to 53 tys. złotych. Na wyższą kwotę 106 tys. zł. mogą jednak liczyć małżonkowie, jeśli ulga dotyczy nieruchomości wspólnej. W sytuacji, gdy odliczenie od podatku przewyższa roczny dochód podatnika, nadwyżka może być rozłożona na kolejne lata, nie dłużej jednak niż 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek. Warunkiem otrzymania ulgi jest posiadanie dochodu rocznego wyższego niż 30 tys. zł. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, do zeznania podatkowego należy dołączyć PIT/O z wypełnioną rubryką "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego". Osoby rozliczające się skalą podatkową lub podatkiem liniowym powinny wydatki wpisać w rubryce dochodu. Przychód wypełniają wyłącznie osoby rozliczające się ryczałtem.