Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyt na zakup mieszkania – gotówkowy czy hipoteczny?

ekspert finansowy
Źródło zdjęć: canva.com
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Na rynku dostępne są różne opcje kredytowania zakupu mieszkania. Najbardziej popularne to oczywiście kredyty hipoteczny i gotówkowy. Obie formy mają swoje zalety i wady, co nie ułatwia wyboru. Mimo że kredyt hipoteczny wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem, kredyt gotówkowy także może służyć do finansowania zakupu nieruchomości. Ta alternatywa niesie ze sobą własne unikatowe korzyści, które mogą okazać się idealne dla niektórych kredytobiorców. W naszym artykule postaramy się przybliżyć i porównać obie te możliwości, aby pomóc Ci podjąć najkorzystniejszą decyzję. Czytaj dalej i dowiedz się, jaki kredyt na zakup mieszkania – gotówkowy czy hipoteczny – byłby dla Ciebie najlepszy.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy na zakup mieszkania, mimo że mniej popularny od kredytu hipotecznego, to atrakcyjna alternatywa dla niektórych kredytobiorców. Jest to po prostu kredyt, który jest udzielany bez szczególnego przeznaczenia - kredytobiorca może zdecydować, na co wyda otrzymane środki. Oznacza to, że kredyt gotówkowy też może być wykorzystany na zakup nieruchomości.

Cechą charakterystyczną kredytu gotówkowego jest to, że nie wymaga on zabezpieczenia hipotecznego, co stanowi główną różnicę w stosunku do kredytu hipotecznego. W praktyce oznacza to, że bank nie będzie miał prawa do przejęcia nieruchomości w przypadku problemów ze spłatą kredytu.

Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy jest zazwyczaj szybsza i mniej skomplikowana od procedury kredytu hipotecznego, a wymagane dokumenty są mniej obszerne. Kredytobiorca nie musi dostarczać bankowi tak szczegółowych informacji o nieruchomości.

Wadą kredytu gotówkowego może być wyższe oprocentowanie w porównaniu do kredytu hipotecznego. Jest to spowodowane większym ryzykiem dla banku, który nie posiada dodatkowego zabezpieczenia w postaci zakupionej nieruchomości.

Mimo to, kredyt gotówkowy może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które pragną uniknąć długotrwałych procedur, szukają elastycznego rozwiązania lub potrzebują środków na zakup taniej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – kiedy lepszym wyborem?

Przede wszystkim, jeżeli planujesz zakup nieruchomości o dużej wartości, kredyt hipoteczny jest praktycznie jedynym możliwym rozwiązaniem. Limity kredytów gotówkowych mogą nie być wystarczające, aby pokryć koszty takiego zakupu. 

Kredyt hipoteczny jest zabezpieczony na nieruchomości, co znacząco zmniejsza ryzyko dla banku. Z tego powodu oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zwykle niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, co może przynieść duże oszczędności w skali całego okresu kredytowania.

Dodatkowo, kredyt hipoteczny zapewnia długoterminowe finansowanie, z okresami spłaty sięgającymi nawet 35 lat. To oznacza niższe miesięczne raty, które łatwiej dopasować do domowego budżetu.

Kredyt hipoteczny będzie także korzystnym wyborem dla osób ceniących stabilność, ponieważ rata kredytu hipotecznego może być w wersji z oprocentowaniem stałym na 5 lat.

Z drugiej strony, procedury związane z kredytem hipotecznym są bardziej skomplikowane i wymagają więcej dokumentów niż w przypadku kredytu gotówkowego. Pomocy może okazać się ekspert finansowy, który dokładnie przeanalizuje twoją sytuację finansową, potrzeby i oczekiwania. Pomoże Ci to zdecydować, który typ kredytu będzie dla Ciebie lepszy.