Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rola pożyczek online w planowaniu osobistych finansów

pożyczka online
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Narzędzia finansowe takie jak pożyczki online czy pożyczki na raty przyznawane przez instytucje pozabankowe mogą być jak miecz obosieczny, i to taki bardzo ostry. Dziś pomówimy o tym, jak możecie wdrożyć tego typu rozwiązania do swojego planu finansowego, zachowując przy tym rozwagę i korzystając z ich dobrodziejstw.

3 Kluczowe Cechy Pożyczek Online

Minimalne Formalności i Wygoda

Głównymi zaletami pożyczek online, które zdaniem naszych ekspertów są kluczem do ich sukcesu, są aspekty takie jak:

  • Łatwe w wypełnieniu wnioski z minimalną ilością formalności
  • Otrzymanie decyzji kredytowej w ciągu kilku minut 
  • Wypłata środków tego samego dnia

Ta właśnie ta niesamowita prostota i wygoda sprawiła, że klient, który potrzebuje szybkich finansów „na już”, przeniósł się z banku do internetowych firm pożyczkowych. Kiedyś trzeba było pójść fizycznie do banku z teczką pełną dokumentów, przekonywać pracownika placówki o swojej wypłacalności, a decyzje dostać dopiero po kilku dniach. A teraz? W przypadku pożyczek online wystarczy wypełnić krótki formularz online, dołączyć kilka dokumentów i potwierdzić swoją tożsamość. Tak jest, to wszystko, a do tego dostajemy pieniądze praktycznie od razu, a biorąc pod uwagę fakt, że po pożyczkę często sięgamy w kryzysowych sytuacjach.

Minimalne Wymagania w Kwestii Zdolności Kredytowej

Tradycyjne banki są niezwykle ostrożne w przypadku analizy zdolności kredytowej, podczas gdy pożyczki online są często przyznawane nawet osobom, które mogą mieć skrajnie negatywną historię kredytową. Z kolei na rynku pożyczek online jest coraz więcej chwilówek oraz pożyczek ratalnych, które pomijają jakąkolwiek weryfikacje rejestrach dłużników oraz nie wymagają potwierdzenia stałego źródła dochodu lub miejsca zamieszkania. Po prostu wpisujecie swoje imię i nazwisko, potwierdzacie tożsamość przy użyciu osobistego i to właściwie wszystko! Ale jest haczyk, którym są…

Wyższe Koszty i RRSO

I tutaj największy minus pożyczek online, czyli fakt, że charakteryzują się wysokim oprocentowaniem i RRSO w porównaniu do tradycyjnych produktów bankowych, co oczywiście wynika z większego ryzyka, którego podejmują się pożyczkodawcy. Do tego kary za brak spłaty pożyczki mogą być naprawdę wysokie i nierzadko nawet przekraczać koszt samej pożyczki.

Warto jednak wspomnieć, że obecne przepisy prawne wymagają, aby firmy pożyczkowe działające w przestrzeni online jasno informowały o warunkach pożyczki, a więc nie powinniście trafić na żadne „ukryte koszty”, a wszystkie wasze zobowiązania co do pożyczki będą zawsze dokładnie zawarte w umowie.

Włączenie Pożyczek Online do Planowania Budżetu

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że pożyczki online to narzędzie finansowe, i jak z każdym narzędziem, trzeba wiedzieć, jak się nim posługiwać. Zanim więc zdecydujesz się na pożyczkę, zastanów się, czy w ogóle jej potrzebujesz, a jeśli tak, to jaka kwota mogłaby faktycznie zrobić różnicę w Twoich finansach osobistych.

Pożyczki mogą nam pomóc jako tzw. dźwignia finansowa, czyli pożyczenie środków w inwestycję, która zyskuje na tym, jak szybko jest zrobiona. Przykładowo — chcecie kupić samochód kosztujący 30 tysięcy zł, na który odkładacie 1000 zł miesięcznie. Sukcesywnie udaje wam się odkładać te 1000 zł przez 24 miesiące i zostało wam tylko 6 tysięcy do uzbierania. Zamiast czekać dodatkowe pół roku na samochód, który może podrożeć, kupujecie go teraz, biorąc pożyczkę ratalną na 6 tysięcy złotych, po 1000 zł miesięcznie.

Wy zaoszczędziliście czas i macie pewność, że nie przepłacicie za samochód, ale dalej odkładacie 1000 zł miesięcznie. Różnica jest taka, że zamiast je wrzucać do tzw. skarpety, wrzucacie je w spłatę pożyczki.

Czy Warto Korzystać z Pożyczek Online w Planowaniu Finansów Osobistych?

Wiedząc o istnieniu narzędzia takiego, jakim są pożyczki online, możemy zwiększyć przede wszystkim elastyczność swojego budżetu. Pożyczkodawcy oferują niezwykle szeroki zakres kwot czy okresów spłaty, a to umożliwia ci dopasowanie pożyczki do swoich specyficznych potrzeb. 

I to nie jest tak, że pożyczki online są narzędziem, które „uratuje” Twoje osobiste finanse — to narzędzie, które może pomóc ci nimi zarządzać i doprowadzić do tego, że pewne procesy wydarzą się szybciej, chociaż nie wolno zapominać o wysokich kosztach pożyczek, które mogą czasem zaburzyć stabilność osobistego budżetu.

Jasne, jeśli zapłacimy np. 200 zł prowizji za wzięcie pożyczki 2000 zł, raczej to wiele nie zmieni, ale przy pożyczkach na raty, te prowizje mogą wynosić o wiele więcej. I mimo tego, że porównywarki pożyczek bardzo sprawnie analizują oferty pod wasze osobiste potrzeby, to warto też samemu ocenić, jak faktycznie dana pożyczka wpłynie na wasz budżet. A jeśli zrobicie to dokładnie, to jest duża szansa, że wasze osobiste finanse faktycznie na tym skorzystają, i pomimo wydania nawet kilkuset złotych na pożyczkę, ostatecznie na tym skorzystacie.