Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy da się zarabiać na spadkach? Ile na tym ryzykujesz?

Granie na spadki
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W tradingu każda zmienność może być na wagę złota. Dotyczy to także okresów bessy, gdy rynek nie jest w najlepszej formie. Jak wykorzystać strategię grania na spadki? Czy może ona przynieść zyski? No i dlaczego tzw. krótka sprzedaż (short selling) jest tak chętnie wybierana przez traderów? Sprawdź!

Jak gra się na spadki?

Granie na spadki to ciekawa i chętnie wybierana forma obecności na rynku. Jak wygląda to w praktyce? W krótkiej sprzedaży spekulujesz na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy rynkowej odnośnie spadków cen wybranego instrumentu. Twoim zyskiem staje się więc realna różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną odkupu wybranego aktywa, pomniejszona oczywiście o wszelkie opłaty, w tym m.in. prowizję domów maklerskich.

W graniu na spadki, czyli shortowaniu, sprzedajesz niejako pożyczone papiery wartościowe z opcją ich późniejszego odkupu po niższej cenie. Możesz je nabyć m.in. od innych uczestników rynku, instytucji finansowych czy po prostu domów maklerskich. Twoim zadaniem jest tu poprawne określenie, które walory będą tanieć. Shortować można akcje spółek, kontrakty terminowe na indeksy i surowce czy nawet kryptowaluty.

W praktyce mechanizm jest dość prosty. Sprzedajesz „pożyczone” akcje po określonej cenie (200 zł), a następnie oczekujesz spadków, odkupujesz je po niższej cenie (150 zł) i oddajesz pierwotnemu właścicielowi. Twój zysk to różnica pomiędzy ceną sprzedaży i odkupu, czyli w tym przypadku 50 zł minus koszty wykonania transakcji.

Warto przy tym pamiętać, że analogiczny efekt osiągniesz zajmując stosowną pozycję na instrumencie pochodnym – np. kontrakcie CFD zawartym pomiędzy Tobą a domem maklerskim. Wówczas nie musisz „fizycznie” pożyczać aktywów bazowych – całość odbywa się wyłącznie wirtualnie.

Zalety i wady short sellingu

Shortowanie, jak każda inna strategia inwestycyjna, ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Podczas bessy inwestorzy są ostrożni. Z reguły mają wtedy mniejszy apetyt na ryzyko i raczej wycofują się z rynku. Gra na spadki jest więc rodzajem pójścia pod prąd na rynku, co daje ekspozycję na większe zarobki (lub ewentualne straty!).

Ponadto dużym walorem strategii shortowania jest na pewno możliwość zarabiania nawet podczas złej koniunktury rynkowej. W trakcie takiego burzliwego okresu możesz więc spokojnie zostać na rynku i próbować swoich sił, typując konkretne spadki.

Z drugiej strony do minusów short sellingu należy na pewno duże ryzyko, ponieważ straty mogą tu nie mieć limitów. Cena aktywów, które zostały pożyczone i sprzedane, może ciągle rosnąć! Odkupienie ich często staje się więc kosztowne i w praktyce zupełnie nieopłacalne. Nie pomaga też rynek, który w czasie bessy bywa kapryśny, jeszcze bardziej niż zwykle nieprzewidywalny, a przy tym stwarzający większe ryzyka.

Jakie są ryzyka z krótkiej sprzedaży?

Warto pamiętać, że shortowanie jest zupełnie odwrotnym podejściem do rynku niż tradycyjny trading i inwestowanie. Tutaj nie dobierasz bowiem walorów, które są rokujące i ich wartość nie powinna spadać. Szukasz natomiast momentu, gdy pojawiają się spore szanse na spadki. Twój zysk to różnica pomiędzy droższą sprzedażą i tańszym odkupem instrumentu. Jak wspominaliśmy wcześniej, short selling generuje duże ryzyko, a straty mogą być tu naprawdę dotkliwe.

Ponadto każdy rodzaj spekulacji rynkowej, w tym także shortowanie, niesie za sobą spore niepewności. Dobrze więc wcześniej przygotować się do tego typu ruchów giełdowych i mieć na uwadze, że to dość zaawansowana metoda handlu. Wiedza, doświadczenie, odpowiednia strategia wejścia na rynek powinny być nieodłącznymi elementami, jeśli chcemy zyskiwać na spadkach.

Czy zatem da się zarabiać na spadkach? Oczywiście. Nie można jednak zapominać, że ten rodzaj obecności na rynku jest wysoce ryzykowny i może doprowadzić zarówno do dużych zwrotów, jak i konkretnych strat. Jeśli zależy Ci na pogłębieniu wiedzy o technikach stosowanych podczas grania na spadki, koniecznie dołącz do społeczności Ava Trade. Tutaj znajdziesz wiele bezpłatnych materiałów dotyczących tradingu, a także skorzystasz z prostego w obsłudze konta demo!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.