Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny
Źródło zdjęć: Adobe Stock
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Przygotowania do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny warto rozpocząć co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Co możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku? Podpowiadamy.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe spłacane z reguły przez kilkadziesiąt lat. Pozyskane z niego środki możesz przeznaczyć m.in. na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego, budowę domu czy kupno działki budowlanej. Dla wielu gospodarstw domowych jest on jedynym sposobem na sfinansowanie wymarzonej nieruchomości. Nic więc dziwnego, że pomimo utrzymujących się wysokich stóp procentowych, sięgają po niego tysiące Polaków.

Chcesz sięgnąć po kredyt hipoteczny? Zadbaj o odpowiednie przygotowania

Jeśli Ty także planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny, pamiętaj – wybór przypadkowego kredytodawcy i spontaniczne złożenie wniosku mogą narazić Cię nie tylko na wyższe koszty finansowania, ale także na negatywną decyzję banku, a co za tym idzie – przekreślenie szans na kupno upragnionego lokum. Aby zwiększyć szanse na pozyskanie kredytu, warto zrealizować cały proces w przemyślany i odpowiedzialny sposób, a przygotowania rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną datą złożenia wniosku. Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Zanim złożysz wniosek kredytowy – 4 sprawdzone rady 

 1. Zgromadź wkład własny

  Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego na standardowych warunkach jest posiadanie wkładu własnego. W zależności od banku jego wartość powinna wynosić 20 lub 10% (przy wykupieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego) wartości kredytowanej nieruchomości. Nie wszyscy wiedzą, że wkładem własnym mogą być:
 • inna nieruchomość nieobciążona hipoteką;
 • pieniądze otrzymane od bliskich (np. w formie darowizny);
 • środki zgromadzone na PPK, środki zgromadzone na rachunkach IKE lub IKZE;
 • pożyczka z zakładu pracy;
 • wydatki poniesione na uzbrojenie działki i wykonanie fundamentów (jeśli kredytem hipotecznym chcesz sfinansować budowę domu);
 • zadatek wpłacony deweloperowi lub sprzedającemu nieruchomość.

Pamiętaj jednak, że nie każdy bank zaakceptuje każdą wskazaną wyżej formę.

 1. Sprawdź swój Raport BIK

  Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na decyzję kredytową banku, jest historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Nieodzownym elementem przygotowań do złożenia wniosku kredytowego powinno być więc wygenerowanie Raportu BIK o sobie. Raport BIK zawiera szczegółowe informacje o wszystkich Twoich kredytach i pożyczkach. Z Raportu dowiesz się, czy nie masz opóźnień, które mogą sprawić, że bank odmówi Ci kredytu. Dla banku bardzo ważne jest, czy spłacasz swoje kredyty terminowo, bo na tej podstawie zakłada, że kredyt, o który wnioskujesz, też będziesz spłać poprawnie. Aby wygenerować Raport BIK o sobie:
 • wejdź na www.bik.pl;
 • załóż konto i potwierdź swoją tożsamość;
 • kiedy konto będzie aktywne, zaloguj się;
 • wejdź w zakładkę Raporty, a następnie – Raport o mnie;
 • wybierz interesujący Cię pakiet usług i podążaj za dalszymi instrukcjami.

Raport BIK możesz pobrać w formie pliku PDF lub przeglądać go wygodnie na ekranie komputera.

 1. Porównaj oferty poszczególnych kredytodawców

  Przed złożeniem wniosku kredytowego koniecznie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:
 • koszty, zwłaszcza wysokość marży banku i prowizji za udzielenie kredytu;
 • akceptowane źródła dochodów (zwłaszcza jeśli pracujesz za granicą, prowadzisz własną działalność lub wykonujesz obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej);
 • maksymalne okresy kredytowania;
 • wymaganą wartość wkładu własnego;
 • możliwość wniesienia wkładu własnego w innej niż gotówkowa formie (jeśli nie dysponujesz gotówką);
 • warunki wakacji kredytowych, czyli okresowej przerwy w spłacie rat;
 • dodatkowe warunki, np. konieczność wykupienia określonych ubezpieczeń.

Dzięki takiej analizie znajdziesz kredytodawcę, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby, oferując finansowanie na najlepszych warunkach, także finansowych.

Na tym etapie dobrym rozwiązaniem na tym etapie jest skorzystanie z usług eksperta kredytowego. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu specjalista pomoże Ci wybrać banki, w których będziesz miał największe szanse na kredyt i które zaproponują najlepsze warunki finansowania.

 1. Sprawdź, czy spełniasz kryteria rządowych programów wsparcia kredytobiorców

  Zgodnie z zapowiedziami rządzących w połowie 2024 osoby, które nie mogą sobie pozwolić na spłatę hipoteki na standardowych warunkach będą mogły skorzystać z programu Mieszkanie na Start. Dzięki niemu aż przez 10 lat będą mogły spłacać niższe raty, a w zależności od wielkości gospodarstwa domowego oprocentowanie kredytu wyniesie od 0 do 1,5%.

Przemyślane przygotowania do złożenia wniosku kredytowego zwiększą Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytodawcy i otrzymanie finansowania na oczekiwanych warunkach. Warto więc podejść do nich w dojrzały i odpowiedzialny sposób.

Artykuł na zlecenie BIK