Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wynajem lokalu użytkowego – na co warto zwrócić uwagę?

lokal użytkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nie jest łatwo wynająć lokal niezależnie od tego, czy mowa o otwarciu restauracji, biura, czy butiku. Szukając nowe przestrzeni dla swojej działalności, należy bowiem rozważyć cały szereg czynników, a jak się w praktyce okazuje, znalezienie idealnej powierzchni bywa niemalże niemożliwe. Mimo tego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępną w danej okolicy ofertą wolnych lokali użytkowych na wynajem. Nie da się ukryć, że najwięcej mają do zaproponowania w tym zakresie szczególnie duże miasta, takie jak np. Katowice.

Jaki wpływ ma lokalizacja na działalności? 

Jednym z kluczowych aspektów w procesie poszukiwania lokalu gastronomicznego do wynajęcia jest bez wątpienia położenie obiektu na mapie miasta. Ważna jest tu możliwość łatwego dojazdu – komunikacją miejską bądź autem, atrakcyjność okolicy, a także jej charakter. O ile centrum będzie doskonałym miejscem na otwarcie klimatycznej kawiarni, siedziba firmy może znajdować się w nieco spokojniejszej okolicy. Oprócz samej lokalizacji warto zwrócić uwagę również na widoczność lokalu w przestrzeni – czy wyróżnia się na tle innych budynków, wtapia się w architekturę, a także, w jakim zakresie możliwa jest ingerencja w jego wygląd zewnętrzny. 

Rozkład powierzchni – możliwości i wyzwania 

Bardzo często bywa tak, że lokale użytkowe na wynajem nie mają wydzielonych przestrzeni, co stwarza szansę na samodzielny podział na pomieszczenia i sekcje. Wymaga to oczywiście większego nakładu pracy, lecz pozwala przygotować powierzchnię skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb. W przypadku restauracji konieczne będzie stworzenie części jadalnej, kuchni, łazienek czy przestrzeni dla personelu, z kolei butik może wymagać dodatkowo np. pomieszczenia do magazynowania towaru. 

Co zwiększa atrakcyjność lokalu na wynajem? 

Nie da się ukryć, że oprócz podstawowych kryteriów takich jak lokalizacja, metraż, cena, rozkład powierzchni czy dostęp do mediów istotne są również inne, nie mniej ważne, aspekty. Mowa tu, chociażby o dostępności miejsc parkingowych – zarówno dla pracowników, jak i klientów, a także dodatkowych udogodnieniach takich jak np. alarm i monitoring. Im lepszy stan techniczny lokalu oraz im mniej trzeba będzie poświęcić czasu i kosztów na jego remont, tym staje się on bardziej atrakcyjny dla potencjalnego najemcy. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Wolne przestrzenie pod restauracje, sklepy czy lokale biurowe do wynajęcia znacznie trudniej znaleźć w mniejszych aniżeli większych miastach takich jak np. Katowice czy Kraków.