Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Psychologia dłużnika: jak skutecznie negocjować spłatę długów?

Windykacja długu
Źródło zdjęć: freepik
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wiele firm nie opłaca swoich zobowiązań na czas, przez co ich kontrahenci mają problem z tym, aby uzyskać od nich swoje należności. W ten sposób dochodzi do powstawania długów, niekiedy trudnych do ściągnięcia. Aby odzyskać pieniądze, z dłużnikiem warto negocjować, chociaż niekiedy jedynym wyjściem jest skorzystanie z pomocy firmy windykacyjnej.

Ważne jest poznanie motywacji dłużnika i podjęcie prób negocjacji

Kluczem do skutecznych negocjacji z dłużnikiem jest znalezienie jego motywacji. Wbrew pozorom, firmy, które unikają płatności, nie zawsze mają problemy finansowe. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach są to działania celowe. Niekiedy też do powstawania długów dochodzi na skutek braku odpowiedzialności właściciela firmy lub jej pracowników. W takim przypadku negocjacja ich spłaty wydaje się być prosta. Zdarza się, że wystarczy słowne upomnienie, a środki po krótkim czasie trafiają do tych rąk, do których powinny.

O wiele trudniej jest negocjować spłatę długów, kiedy przyczynami ich powstania jest niechęć do płacenia lub wspomniane problemy finansowe. W takim przypadku dłużnicy często unikają jakiegokolwiek kontaktu. Kiedy już uda się z nimi nawiązać kontakt, zaczynają z kolei szukać wymówek i w żaden sposób nie są skłonni do współpracy. Taka sytuacja wymaga od wierzyciela mnóstwo cierpliwości. Zwłaszcza, gdy konfrontacje bywają burzliwe.

Kiedy kolejne próby negocjacji kończą się fiaskiem, a dłużnik nie wykazuje dobrej woli, rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po pomoc z zewnątrz. Mowa tutaj o skorzystaniu z usług firmy zajmującej się windykacją. Wielu dłużników w takim przypadku decyduje się na spłatę zobowiązań natychmiastowo po tym, jak zostaną poinformowani o wszczęciu postępowania. Windykacja długu jest więc niezwykle skuteczna.

Często jedynym wyjściem jest windykacja

Są takie przypadki, w których jedynym wyjściem na uzyskanie spłaty długów jest skorzystanie z procesu windykacyjnego. Ten może mieć charakter polubowny, sądowy bądź egzekucyjny. Jeśli jest to tylko możliwe, warto skorzystać z pierwszej opcji. Wtedy też firma windykacyjna zaczyna swoje działania od rozmowy z dłużnikiem. Często negocjacje prowadzone przez zewnętrzny podmiot są o wiele bardziej skuteczne, aniżeli kontakt z samym wierzycielem. Tym samym proces odzyskania środków wcale nie musi być długi.

Aby nie stracić szansy na dalszą współpracę z kontrahentem, warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która do tematu podchodzi profesjonalnie zarówno z punktu widzenia wierzyciela, jak i dłużnika, czyli z poszanowaniem praw ich obojga. Jednocześnie musi ona działać skutecznie. To najlepiej sprawdzić czytając na jej temat opinie.

Przykładem firmy windykacyjnej, która pozwala na skuteczne odzyskanie długów jest DKOW. Co istotne, gwarantuje ona podjęcie niezbędnych działań już w 24 godziny od momentu przyjęcia zlecenia. Wszystko to jest możliwe przy ograniczonej liczbie formalności.

Zdarza się, że windykacja polubowna również jest nieskuteczna. Najczęściej jest tak w przypadku, kiedy dłużnik unika płatności ze względu na problemy z płynnością finansową. Przy kłopotach z odzyskaniem długów można jeszcze skorzystać z możliwości, jakie daje windykacja sądowa oraz egzekucyjna.

DKOW to firma, która ściśle współpracuje z kancelarią prawną mającą duże doświadczenie w sprawach tego typu. Pozwoli ona przejść przez postępowanie sądowo-egzekucyjne bez zbędnego stresu. Pomoże w uzyskaniu nakazu zapłaty i jego uprawomocnienia pozwalającego na wszczęcie egzekucji komorniczej. Jednocześnie zadba o to, by wszystko przebiegało zgodnie z prawem i zostało zakończone w możliwie jak najkrótszym czasie.

Warto zwrócić uwagę na to, że windykacja jest działaniem, które w Polsce jest jak najbardziej legalne. Mając problem z odzyskaniem długu, należy tylko zadbać o to, aby została przeprowadzona w sposób niełamiący obowiązującego prawa. W tym celu po pomoc w procesie windykacyjnym należy zgłosić się do profesjonalnej firmy, która w razie potrzeby zapewnia także obsługę prawną.