Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Obligatoryjny Krajowy System E-Faktur przesunięty w czasie. Czy kupować program do jego obsługi?

program do KSeF
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Na stronie www Ministerstwa Finansów ukazał się komunikat, zgodnie z którym obligatoryjny KSeF nie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Co to oznacza przedsiębiorców i czy nadal warto wyposażyć się w program do obsługi KSeF?

Obowiązkowy KSeF jednak nie od 1 lipca 2024 r. 

Dobrowolne korzystanie z systemu KSeF możliwe jest od 1 stycznia 2022 r., jednak zgodnie z pierwotnym zamysłem Ministerstwa Finansów, KSeF stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym. W tej formie miał zostać on wprowadzony 1 lipca 2024 r. (dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.). Tak się jednak nie stanie. 

„Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.” – powiedział Andrzej Domański, minister finansów.

Program do obsługi KSeF – niepotrzebny wydatek czy niezbędne narzędzie?

W związku z zaistniałą sytuacją wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy inwestowanie w program do KSeF to wciąż sensowne rozwiązanie. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest wyłącznie jedna: zdecydowanie tak. Po pierwsze bowiem, wprowadzenie obligatoryjnego korzystania z KSeF zostało jedynie odłożone w czasie co oznacza, że Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z jego wprowadzenia. Tym samym program do KSeF – prędzej czy później – stanie się narzędziem niezbędnym dla każdego, polskiego przedsiębiorcy. W drugiej zaś kolejności należy zauważyć, że korzystanie z KSeF jest po prostu niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które pozwala przedsiębiorcom oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. 

Aby skorzystać z KSeF, przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w systemie i uzyskać dostęp do aplikacji Ministerstwa Finansów, która umożliwia zarządzanie uprawnieniami, wystawianie, odbieranie i przeglądanie e-faktur. Jednak nadmieniona aplikacja nie jest jedynym sposobem korzystania z KSeF. Istnieją również programy komercyjne, które oferują dodatkowe funkcjonalności i ułatwienia dla użytkowników KSeF. To zdecydowanie lepsze i – przede wszystkim – o wiele wygodniejsze rozwiązanie. Pozostaje tylko jedno pytanie; jaki program wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do obsługi KSeF?

Przede wszystkim program do KSeF powinien być zgodny ze specyfikacją techniczną systemu i umożliwiać integrację z API KSeF. API to interfejs, który pozwala na komunikację między programem a systemem KSeF. Dzięki temu program będzie mógł automatycznie wysyłać i pobierać e-faktury z KSeF, a także sprawdzać ich status i poprawność. Narzędzie powinno również zapewniać bezpieczeństwo i poufność danych, a także spełniać wymogi prawne dotyczące przechowywania i archiwizowania e-faktur.

Poza tym aplikacja do KSeF powinna być łatwa w obsłudze i dostosowana do potrzeb użytkownika. Ważne, aby miała ona intuicyjny i przejrzysty interfejs, który ułatwi zarządzanie e-fakturami i procesami z nimi związanymi, a także by oferowała dodatkowe funkcjonalności, takie jak: tworzenie i edycja szablonów e-faktur, generowanie raportów i statystyk, nadawanie uprawnień i dostępów do e-faktur, obsługa różnych walut i języków czy też integracja z innymi systemami księgowymi i ERP.

Wśród wielu programów dostępnych na rynku, jeden z nich wyróżnia się szczególnie. Mowa o programie od Simply Mobile Plus czyli systemie do obsługi KSeF. Opisywane narzędzie to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na szybką i łatwą obsługę platformy Ministerstwa Finansów. Aplikacja do KSeF od Simply Mobile Plus to program, który łączy w sobie prostotę, funkcjonalność i efektywność.

Dlaczego warto zdecydować się na narzędzie od Simply Mobile Plus?

Program do KSeF od Simply Mobile Plus bez najmniejszego problemu  integruje się z systemami ERP (np. SAP, Microsoft Dynamics czy IFS lub mniejszymi), CRM (np. Salesforce czy Dynamics 365), jak również usługami chmurowymi typu SaaS oraz systemami dziedzinowymi. Simply Mobile Plus od lat współpracuje z największymi firmami na rynku. Nabyte w tym czasie doświadczenie pozwoliło na wypracowanie mechanizmów integracji, które są zarówno bardzo proste w konfiguracji, jak i wydajne oraz skalowalne. Równie duży nacisk firma kładzie na aspekty związane z bezpieczeństwem. 

Zalety programu do KSeF od Simply Mobile Plus

  • Kompletna obsługa faktur sprzedażowych - program od Simply Mobile Plus zapewnia kompletną obsługę faktur dokumentujących sprzedaż. Co więcej, aplikacja gwarantuje także ich bezpośrednią wysyłkę na KSeF MF.
  • 100% kontrola - narzędzie umożliwia 100% kontrolę, w tym również weryfikację poprawności następujących po sobie kroków oraz podgląd danych. 
  • Kompletna archiwizacja i historia zmian - aplikacja od Simply Mobile Plus zapewnia pełną rejestrację procesu przygotowania deklaracji/raportu. Poza tym program gwarantuje archiwizację danych wraz z historią zmian.

To tylko nieliczne z wielu zalet programu do KSeF od Simply Mobile Plus. Więcej informacji na temat opisywanego narzędzia znajdziesz na stronie marki.